Aktuálně

 

30. 05. 2020

Egypt: Legalizace církevních budov pokračuje, problémy tím však neskončily

 

 
Katedrála sv. Marka v Káhiře (ilustrační fotografie: Flickr / Andrew A. Shenouda [cc])

(Egypt Independent, Christian Post, Christian Solidarity Worldwide)

 

V dubnu jsme vás informovali o schválení 74 žádostí o legalizaci církevních budov po celém Egyptě, které dosud fungovaly bez potřebné licence. Členové komise se mezitím znovu sešli 19. května a schválili dalších 70 žádostí, což znamená, že od vzniku komise v lednu 2017 bylo schváleno celkem 1638 budov a zvývá posoudit ještě přibližně 2000 žádostí.

 

Navzdory těmto pozitivním krokům vlády místní orgány v některých oblastech i nadále vytvářejí problémy. 20. května úřady v Koumu Al-Farag nařídily demolici kostela v reakci na nábožensky motivovaný spor. Jednopatrová budova sloužila k pořádání bohoslužeb 15 let.

 

Před několika lety místní muslimové postavili vedle kostela mešitu, ve snaze zabránit jeho legalizaci. Když byl kostel nedávno rozšířen, aby mohl lépe sloužit potřebám rostoucího společenství, došlo mezi místními křesťany a muslimy k nárůstu napětí. Aby nedocházelo k jeho další eskalaci, z úředního rozhodnutí došlo ke zbourání kostela i mešity. Čtrnáct křesťanů, kteří se snažili demolici zabránit, bylo zatčeno.

 

Mervyn Thomas z organizace Christian Solidarity Worldwide ve svém komentáři uvedl, že se „nejedná o způsob, kterým by se podobné náboženské spory daly účinně řešit“. Dále poznamenal, že „vláda musí spolupracovat s místními úřady na podpoře občanských iniciativ, které budou ovlivňovat a měnit postoje podporující toto napětí“.

 

Poděkujme Bohu za pokrok, kterého již egyptská vláda dosáhla ve schvalování církevních budov, přestože je seznam dosud nezpracovaných žádostí stále dlouhý. Modlete se za pokračování schvalovacího procesu a pokud možno i jeho urychlení, aby se křesťané dočkali tolik očekávaného právního statusu již brzy. Pamatujte i na obyvatele Koum Al-Faraq a dalších osad, kteří jsou vystaveni nábožensky motivovanému napětí. Kéž všichni sami pochopí, že vzájemné rozdíly nevyřeší násilí; skutečný pokoj a jednotu může přinést jen Boží láska. Vyprošujte moudrost představitelům odpovědných orgánů, kteří se snaží odstraňovat problémy stojící v pozadí tohoto napětí.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.