Aktuálně

 

03. 07. 2020

Nigérie: Zprávy o „postupně odhalované genocidě“

 

 
Hromadný pohřeb v Nigérii (ilustrační fotografie: Hlas mučedníků Kanada)

(Forbes, Christian Post)

 

V uplynulých několika letech se pro nigerijské křesťany stalo utrpení každodenní realitou. V roce 2010 Mezinárodní trestní soud zahájil předběžné šetření tamější problematické situace, kterou měli původně na svědomí radikálové z Boko Haram. Od té doby přišly o život tisíce lidí, bylo zničeno mnoho obytných domů a církevních budov a několik stovek lidí bylo uneseno, včetně teenagerky Leah Sharibu, která byla unesena v únoru 2018 a od té doby je pohřešována.

 

Jakkoli jsou zločiny páchané příslušníky Boko Haram děsivé, v poslední době aktivity této teroristické skupiny zastiňují útoky fulských radikálů. Přesný počet obětí není znám, nicméně podle informací místních křesťanských vedoucích bylo při útocích zabito nebo zmrzačeno více než 6000 věřících – včetně mnoha dětí, žen a seniorů. Open Doors označuje útoky jako „náboženské čistky“, které mají za cíl zcela vymýtit křesťanství z oblasti. Jiné zdroje používají termín genocida.

 

15. června skupina „All-Party Parliamentary Group for International Freedom or Belief“ tvořená zástupci obou komor parlamentu Spojeného království zveřejnila zprávu nazvanou Nigeria: Unfolding Genocide? („Nigérie: Postupně odhalovaná genocida?“). Dokument informuje o tisících zmařených životů a zničených budovách a žádá o zapojení mezinárodního společenství. Konkrétně by mělo jít o poskytování humanitární pomoci trpícím, adekvátní reakci celosvětové komunity a také aktivní přístup nigerijské vlády. Zprávu naleznete na tomto odkazu. Britští poslanci se letos obrátili na Mezinárodní trestní soud již dvakrát, přičemž pokaždé vyjádřili své znepokojení a požádali o prošetření situace.

 

Reakce představitelů nigerijského režimu na obvinění z nečinnosti během zvěrstev páchaných místními radikály je přezíravá. Mluvčí prezidenta Muhammadu Buhariho hovoří o „zavádějící kampani“ obsahující „nepravdivá tvrzení o pronásledování křesťanů“. Apatická reakce je zdrojem dalších obav a vyvolává otázky o možné předpojatosti prezidenta, který je sám synem fulského náčelníka.

 

Více informací o pronásledování křesťanů v Nigérii naleznete na stránce Nigeria Country Report.

 

Přimlouvejte se za nigerijské křesťany, kteří čelí násilnostem z různých stran. Modlete se, aby vláda jednala odpovědně a aktivně se snažila zabránit divokým raziím, při kterých stále dochází k alarmujícímu počtu obětí na životech a celé trpící komunity upadají do zármutku. Modlete se také za adekvátní reakci mezinárodního společenství, která přispěje k pozitivní změně a lepší budoucnosti pro všechny Nigerijce.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.