Aktuálně

 

04. 09. 2020

Pákistán: Únosy dospívajících dívek za účelem vynuceného sňatku

 

 
Maira Šahbázová a Saneha Kinza Iqbalová (fotografie Sanehy [vpravo]: Church in Chains)

(Christian Post, International Christian Concern, Independent Catholic News, OpIndia, The Siasat Daily, AsiaNews, Church in Chains)

 

28. dubna byla unesena čtrnáctiletá Maira Šahbázová (ve zprávách je někdy označována jako „Marie“). K únosu došlo nedaleko Faisalábádu. Dívku po cestě domů přepadl jistý Mohamad Nakaš se dvěma komplici, kteří na ni během přepadení mířili pistolí. Maira byla následně přinucena konvertovat k islámu a za únosce se provdat. Rodiče platnost manželství zpochybnili, Mohamad však argumentoval oddacím listem, ve kterém je nepravdivě uvedeno, že je Maiře 19 let. Únosce navíc vyhrožoval, že Mairu a její příbuzné zabije, pokud nepřestanou podnikat podobné kroky.

 

30. července soud rozhodl, že Maira zůstane v azylovém domě pro ženy, dokud případ nevyslechne láhaurský vrchní soud. 4. srpna však soudce vrchního soudu vynesl rozsudek, podle kterého byly konverze i následný sňatek legální. Dívce bylo nařízeno zůstat s Mohamedem a „být dobrou manželkou“. Soudce přitom zcela ignoroval rodný list i potvrzení o křtu, na kterých je uvedeno skutečné datum narození. Po vyslechnutí rozsudku Maira údajně propukla v pláč. Rodinný přítel a obhájce prohlásil: „Po tomto rozsudku již žádná křesťanská dívka v Pákistánu nebude v bezpečí.“

 

Podle nejnovějších zpráv se Maiře podařilo utéct a v současné době se s matkou a sourozenci skrývá někde v okolí Faisalábádu. Soud také měl nařídit policii, aby dívce zajistila bezpečí.

 

22. července byla cestou do kostela unesena patnáctiletá Saneha Kinza Iqbalová. Únoscem byl jistý Saíd Amanat, třicetiletý ženatý muž se čtyřmi dětmi. Saíd pracuje jako člen ochranky v nemocnici ve Faisalábádu, kde byla Sanehina matka v červnu hospitalizována. Díky tomu se Saíd o dívce dozvěděl a zjistil, kde bydlí.

 

Poté co se Saneha toho dne nevrátila z dopoledního modlitebního setkání domů, rodiče se od souseda dozvěděli, že dívku viděl se Saídem v autě. Incident byl nahlášen na policii, policisté však odmítli podniknout jakoukoli akci. Sanehin bratr, Wasím Morris, se následně vypravil do Saídova domu. Únoscův otec mu slíbil, že se Saneha vrátí. Po několika dnech si to však rozmysleli. 28. července únosce osobně zavolal rodině, pohrozil jim a vyzval je, aby nepodnikali žádné další akce.

 

Dívčin další osud není znám, rodina však má obavy, že bude násilím konvertována k islámu a provdána, podobně jako Maira nebo Huma Junús, o které jsme již informovali dříve. Navzdory veškerým snahám policisté až do 19. srpna odmítali jakkoli spolupracovat.

 

Prosím, pozvedejte Mairu, Sanehu, Humu a další v minulosti unesené křesťanské dívky k Bohu na modlitbách. Proste, aby Bůh do jejich situace mocně zasáhl a zajistil spravedlivé vyřešení všech případů. Modlete se také za jejich znepokojené příbuzné; proste, aby jim poskytoval pomoc a útěchu. Modlete se, aby vyslal své anděly, kteří budou nadpřirozeně chránit unesené dívky, jejich blízké a všechny, kdo se jich odvážně zastávají. Kéž Duch svatý usvědčí únosce a podporovatele bezpráví páchaného na zranitelných dívkách. Kéž si uvědomí, jak závažných zločinů se dopouštějí, porozumí potřebě pokání a napraví své cesty.

 

fotka: Maira Šahbázová a Saneha Kinza Iqbalová (fotografie Sanehy [vpravo]: Church in Chains)

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.