Aktuálně

 

12. 09. 2020

Indie: Křesťané čelí sílícím hrozbám

 

 
Křesťané v osadě Badaguda před svým poničeným domem. (Fotografie: Morning Star News)

(CBN, International Christian Concern, Morning Star News)

 

Indičtí křesťané aktuálně čelí naprosto úděsné míře násilností, kterých se na nich dopouštějí hinduističtí radikálové. Akce extrémistů jsou navíc podporovány vládním programem, který má za cíl proměnit Indii na hinduistickou zemi. Videoreportáž agentury CBN News, partnerské organizace Hlasu mučedníků, zasazuje některé známé případy do širších souvislostí. Video (v angličtině) můžete shlédnout zde.

 

Nedávná zpráva z Uttarpradéše ilustruje závažnost nenávistných trestných činů, v jejichž pozadí stojí náboženská nesnášenlivost namířená vůči místním křesťanům. 21. srpna byl „Prasanna Kumar“ (jméno bylo změněno z bezpečnostních důvodů) napaden a surově zbit skupinou deseti mužů. Útočníci pastora obvinili, že obrací hinduisty ke křesťanství proti jejich vůli, strhli ho z motocyklu a povalili na zem, kde do něj nelítostně kopali a mlátili ho dřevěnými tyčemi.

 

Pastor Kumar se domníval, že zuřivý útok nepřežije. „Bůh mi dal milost, abych se smířil i se smrtí,“ prohlásil později. Pomyšlení, že by měl opustit manželku a malou dceru, pro něj však přesto bylo nanejvýš trýznivé. Muži ho mlátili bez ustání téměř dvě hodiny, než nakonec odešli s výhrůžkou, že pastora zabijí, pokud se ještě někdy do vesnice vrátí.

 

Pastora nalezli členové jeho společenství a pomohli mu dojít na policejní stanici. Místní policisté však odmítli zaprotokolovat výpověď, protože se podle nich popisovaná událost nestala. Nakonec (po intervenci církevního vedoucího z jiného okresu) výpověď zapsali, ale do dnešního dne nepodnikli vůči útočníkům žádné kroky.

 

Přesouvání viny z pachatelů na oběti je zcela běžné. V Badaguda ve spolkovém státě Uríša následovníci tradičních domorodých náboženství zastávají názor, že křesťanské modlitby odpuzují jejich bohy. Vesnický předák jednou prohlásil: „Když se modlíte, naši bohové nás opouštějí. A tak se musíte přestat modlit. Nedovolíme vám, abyste pořádali modlitby v naší vesnici.“

 

Členové společenství si proto postavili provizorní přístřešek mimo katastr osady, vesničané ho však přesto zdemolovali a křesťany zbili. Policisté se ani nepokusili útočníky zastavit, místo toho pohrozili, že křesťany pozatýkají za „narušování pořádku“, pokud se nepřestanou scházet k bohoslužbám.

 

Více informací o pronásledování křesťanů v Indii naleznete na stránce India Country Report.

 

Kéž si Bůh mocným způsobem použije indické křesťany – kéž září jako jasná světla uprostřed temnoty, která je obklopuje. Modlete se, aby Bůh své následovníky posiloval a ochraňoval, zatímco obnovují společná setkání, na kterých si vyprávějí příběhy ze života víry a povzbuzují ostatní, kteří osobně zakusili trauma spojené s pronásledováním. Modlete se za nadpřirozený zásah do případu pastora Kumara. Proste, aby ho Bůh zcela uzdravil a posílil. Přimlouvejte se také za vedoucí představitele Indie, aby přestali ignorovat pouliční násilnosti namířené proti křesťanům, důrazně se postavili proti diskriminaci a nesnášenlivosti a snažili se prosazovat zákony hájící práva všech indických občanů.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

TIP na (tištěnou) knihu:

 

Sam Wellman: William Carey

 

Kniha o životě anglického misionáře v Indii.

 

Službu z. s. Pomoc pronásledované církvi (provozovatele těchto internetových stránek) je možné podpořit také zakoupením knihy z nabídky nakladatelství Stefanos. Pokud vás zajímají informace z Indie, doporučujeme vám titul William Carey – k objednání použijte online formulář.

 

Poštovné a balné neúčtujeme, zaplatíte pouze cenu samotné knihy – navíc s 5% slevou pro čtenáře Hlasu mučedníků, tj. 159 Kč (130 Kč při objednávce 2 a více výtisků).

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.