Aktuálně

 

17. 09. 2020

Eritrea: 31 uvězněných křesťanů propuštěno na svobodu

 

 
Mnozí eritrejští křesťané se scházejí k modlitbám potají. (Ilustrační fotografie: World Watch Monitor)

(Release International, Release Eritrea, Christian Solidarity Worldwide, International Christian Concern, Church in Chains)

 

V Eritreji bylo nedávno propuštěno na svobodu 31 křesťanů, kteří byli bez obvinění a soudu několik let zadržováni v Mai Serwa. Má se za to, že skupinu tvořilo 21 mužů a 10 žen a že se mezi nimi nenacházel žádný církevní vedoucí. Nejméně dvě ženy byly v době uvěznění nezletilé – jedna z nich byla zadržována od svých dvanácti let (dnes je jí 28), druhá od šestnácti (dnes 30). (V červenci bylo z jiného vězeňského zařízení propuštěno 22 členů metodistické církve.)

 

Zprávy z nedávné doby naznačují, že by mělo být propuštěno celkem 54 křesťanů, počínaje těmi, kteří jsou uvězněni nejdelší dobu. Důvody tohoto kroku nebyly zveřejněny, mohou souviset s pandemií COVID-19. Propuštění nicméně není bezpodmínečné: křesťané nesmějí opustit zemi a aby tak neučinili, byl jim zastaven majetek.

 

Neoficiální odhady celkového počtu aktuálně uvězněných eritrejských křesťanů se v současné době pohybují od 300 do 3000. Mnozí z nich jsou bez obvinění zadržováni již déle než deset let. V některých lokalitách (včetně Mai Serwa) jsou vězni umisťováni do kovových přepravních kontejnerů, kde je v důsledku pouštního klimatu přes den trápí nesnesitelné horko a v noci naopak zima. Dozorci křesťany bijí a všemožně týrají, aby je přinutili zapřít víru. V nejbližší době zveřejníme video, ve kterém situaci popisuje Dr. Berhane z organizace Release Eritrea. Zatím se můžete podívat na ukázku.

 

Vzdejte Bohu chválu za propuštění těchto křesťanů, a také za to, že si navzdory těžkým zkouškám zachovali pevnou víru. Kéž svou vytrvalostí inspirují další Ježíšovy následovníky. Vyprošujte jim pomoc od bratří a sester v Kristu, zatímco hledají Boží vedení a snaží se po letech znovu přivyknout životu na svobodě. Modlete se, aby se Bůh dotýkal srdcí vedoucích představitelů země – v naději, že změní své postoje a chování a začnou aktivně usilovat o to, aby spolu následovníci různých náboženství vycházeli co nejlépe. Přimlouvejte se, aby Bůh i nadále pomáhal dosud uvězněným eritrejským křesťanům i jejich rodinným příslušníkům, kteří trpí společně s nimi. Kéž jsou také nakonec osvobozeni.

 

Aktualizace 24. 9. 2020: Celý rozhovor s Dr. Berhanem (v angličtině) můžete shlédnout zde

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.