Aktuálně

 

24. 10. 2020

Nigérie: Modleme se za místa, kde vládne bezpráví

 

 
Hassana a Hussaina Garbovy (fotografie: Facebook)

(Morning Star News, Christian Solidarity Worldwide)

 

Některé části Nigérie jsou stále zmítány násilím. Fulští pastevci nepřestávají terorizovat obyvatele místních vesnic, cílem jejich útoků přitom často bývají křesťané. 18. září radikálové ve spolkovém státě Katsina postřelili sborového staršího Ibrahima Garbu do břicha a unesli jeho dvě dcery, dvojčata. Křesťan naštěstí útok přežil a byl ošetřen v nemocnici. Jeho dospívající dcery, Hassana a Hussaina, byly propuštěny na svobodu o tři dny později.

 

Podobné případy však nemívají vždy šťastný konec, jak demonstruje několik nedávných případů ze spolkového státu Plateau. 28. září rovněž fulští pastevci napadli osadu Kpachudu. Při útoku přišly o život dvě mladé ženy a šestiletý chlapec. O týden dříve někdo zavolal čtyřiašedesátiletému křesťanského vedoucímu a vylákal ho z domu. Jakmile vyšel ven, aby měl lepší signál, radikálové na něj zaútočili a usekali ho mačetami.

 

14. října fulští radikálové přepadli Justine Patricka a jeho dva křesťanské přátele, když se vraceli z práce na poli do vesnice Chaha. Společníkům se podařilo utéct, ale Justine byl rovněž zavražděn mačetami.

 

Toto je jen několik z mnoha příkladů násilností, jejichž obětmi se nigerijští křesťané v nedávné době stali. Guvernér spolkového státu Plateau situaci komentoval prostřednictvím svého tiskového mluvčího: „Nepřipustíme, aby znovu docházelo k těmto děsivým incidentům, při kterých jsou zcela bezdůvodně a chladnokrevně zabíjeni bezbranní a nevinní lidé.“ Zároveň naléhal na občany, aby spolupracovali s příslušníky bezpečnostních složek a poskytovali jim informace.

 

Navzdory mnoha podobným prohlášením násilnosti pokračují v nezmenšené míře a některé organizace hovoří o situaci v Nigérii jako o genocidě. Další zprávy o násilnostech namířených proti křesťanům naleznete na stránce Nigeria Country Report.

 

Sjednoťme se ve svých srdcích s prosbami těchto drahých nigerijských křesťanů, kteří se rozhodli zůstat věrní Bohu navzdory nebezpečí – i kdyby to mělo znamenat, že zemřou s jeho jménem na rtech. Jaká útěcha se nachází ve vědomí, že se po smrti ocitnou v jeho přítomnosti, kde zakusí věčný pokoj (2. Korintským 5,8). Kéž všichni přeživší nigerijští bratři a sestry naleznou útěchu také ve vědomí, že „Dobrý pastýř“ kráčí v tomto nelehkém období vedle nich, po jejich boku. Kromě proseb za ochranu se modlete také za uzdravení všech, kdo při útocích utrpěli zranění, a vyprošujte Boží pokoj lidem, kteří tragicky přišli o své blízké. Modlete se rovněž za příslušníky bezpečnostních složek, aby s podporou nejvyšších představitelů země nalezli způsoby, jak zastavit probíhající násilnosti připomínající genocidu, aby křesťané mohli žít pokojně a beze strachu, že se znovu stanou jejich obětí.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.