Aktuálně

 

06. 11. 2020

Čína: Protivenství na mnoha frontách

 

 

(ChinaAid)

 

Zdroje v Číně naznačují, že pronásledování, kterému jsou místní křesťané v současné době vystaveni, je možná nejhorší od dob radikálních opatření zaváděných během kulturní revoluce pod vedením Mao Ce-tunga. Po celé zemi jsou z budov odstraňovány kříže a centrální vláda se všemožně snaží dostat křesťanská společenství pod kontrolu. Čínská komunistická strana zavádí politiku „počínšťování“ ve snaze zlikvidovat všechno, co vnímá jako projev zahraničního vlivu. Vše musí zapadat do konceptu čínské kultury a čínských náboženských tradic.

 

Zjevný příklad tohoto „počínšťování“ nalezneme v oficiální učebnici v podobě převyprávěného biblického oddílu, konkrétně z Janova evangelia. V originále Ježíš hovoří k ženě přistižené při cizoložství a říká jí: „Ani já tě neodsuzuji. Jdi a už nehřeš!“ (Jan 8,11). V učebnici Profesní etika a právo jsou však Ježíšovi vložena do úst jiná slova: „Když všichni odešli, Ježíš sám hodil na ženu kámen a pak prohlásil: ‚I já jsem hříšník.‘“ Autoři učebnice se snaží na tomto příkladu ukázat, že by zákony byly v podstatě neaplikovatelné, pokud by je prosazovali jen lidé bez hříchu. Z celého příběhu plyne ponaučení, že špatné chování, kterého se dopouštějí představitelé soudnictví, je zapotřebí tolerovat. Takové jsou postoje a hodnoty strany.

 

V Číně je také plošně aplikována cenzura veškerého online obsahu; uživatelům je blokován přístup k webovým stránkám a dalším materiálům, které jsou se stranickými hodnotami v rozporu. Z tohoto důvodu se některé instituce a firmy snaží hledat alternativní možnosti a způsoby, jak v distribuci křesťanských materiálů pokračovat. Internetové knihkupectví, které je součástí oficiálně schválené Čínské křesťanské rady i Hnutí trojí soběstačnosti, nedávno v e-shopu upravilo názvy a anotace nabízených knih. Čínský znak označující Krista byl nahrazen znakem „JD“ nebo zcela odstraněn. Výraz „křesťané“ nově překrývají barevné obdélníky. Odkazy na Ježíše se změnily na „YS“, na „Bibli“ pak na „SJ“. Nějakým způsobem jsou zneviditelněny i další náboženské výrazy, ve snaze skrýt veškeré evidentní odkazy na křesťanství a předejít zablokování stránek programy, které při kontrole internetu využívají automatické filtry.

 

Čínská křesťanská rada i sbory TPSM obdržely v roce 2001 speciální povolení k tisku a distribuci Biblí v Číně. Cenzura internetového obsahu stejně jako uvalované restrikce na prodej Biblí v běžných obchodech však ukazují, že i v případech, kdy je podobné povolení uděleno, neznamená to pro křesťany konec potíží. Komunistická strana se stále snaží vše kontrolovat.

 

Více informací o sílících problémech, se kterými se čínští křesťané potýkají, naleznete na stránce China Country Report.

 

Pozvedejte na modlitbách čínské bratry a sestry v Kristu, kteří dlouhodobě zažívají útlak od komunistické strany. Modlete se za všechny, kdo se ocitli v hledáčku představitelů režimu. Kéž je Duch svatý posiluje, dává jim zakoušet svou lásku, naplňuje je pokojem, chrání je a zaopatřuje. Vyprošujte Boží moudrost všem, kdo hledají kreativní způsoby, jak vládní restrikce obcházet, aby mohli i nadále šířit Dobrou zprávu o Ježíši. Modlete se, aby se i v této době sílícího útisku po celé Číně i nadále šířilo čisté, neředěné Boží slovo a aby ještě miliony lidí uvěřily v Krista.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.