Aktuálně

 

12. 12. 2020

Egypt: Pouliční nepokoje v reakci na obvinění z rouhání

 

 
Křesťané představují přibližně deset procent z celkového počtu obyvatel Egypta, většinu tvoří Koptové.

(Religious Liberty Prayer Bulletin, Mission Network News, Christian Solidarity Worldwide, Watani)

 

V egyptském guvernorátu Minjá 25. listopadu propukly pouliční násilnosti. Příčinou bylo rozšíření neověřené zprávy, že téměř negramotný křesťanský mladík jménem Girgis Samíh zveřejnil na Facebooku status, kterým se údajně dopustil urážky islámu. Ve městě al-Barša, kde Girgis žije, vyrazily do ulic stovky muslimů. Výtržníci napadali domy koptských křesťanů, rabovali a ničili obchody. Rozlícený dav se poté vypravil ke kostelu v Abú Sefin, kde křesťané slavili začátek adventního postního období.

 

Naštěstí bylo hlášeno jen několik zranění. Jeden muslimský soused zajistil Girgisově rodině ochranu před násilníky. Po potyčce policisté zadrželi přibližně stovku muslimů a křesťanů. (Zatýkali na obou stranách, aby předešli obvinění ze zaujatosti.) Podle poslední zprávy nakonec zůstalo ve vazbě 20 muslimů a 10 křesťanů, kteří by měli být po dobu čtrnácti dnů vyslýcháni.

 

Několik muslimských vesničanů se rozhodlo pomstít za vyhlášená pravidla omezení pohybu (jejichž cílem bylo předejít dalším nepokojům) a tak vypálili zemědělské budovy používané pro ustájení dobytka a uskladnění krmení. Kromě toho bojkotují obchody vlastněné křesťany.

 

Podobné erupce násilí nejsou v Egyptě neobvyklé a jejich bezprostřední přičinou bývá často pouhé rozšíření pomluvy. Girgisův bratr nevěří, že by mladík něco takového udělal: „Rozhodně nebyl veden k tomu, aby se takto choval.“

 

Více informací o pronásledování křeťanů v Egyptě včetně starších zpráv naleznete na stránce Egypt Country Report.

 

Vzdejte Bohu chválu za to, že při násilných pouličních nepokojích nedošlo ke ztrátám na životech. Proste, aby v tomto městě sužovaném problémy zavládl Boží pokoj. Modlete se také za místní zastupitele, kteří se snaží zprostředkovat dohodu mezi jednotlivými skupinami a hledají způsoby, jak se spravedlivě vypořádat s akcemi motivovanými touhou po pomstě. Kéž křesťané v celé oblasti navzdory zakoušeným těžkostem zůstanou poslušní Božímu slovu, aby z jejich životů i nadále vyzařovala Boží láska a pokoj. Pozvedejte na modlitbách všechny, kdo přišli o své domovy nebo obchody a z tohoto důvodu procházejí nelehkým obdobím. Proste, aby jim Bůh žehnal a zajistil jim vše potřebné, včetně nadpřirozené obnovy jejich životů. A v neposlední řadě se modlete, aby zasáhl také do průběhu výslechů. Kéž nakonec zvítězí pravda a zadržení křesťané jsou propuštěni.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.