Aktuálně

 

19. 12. 2020

Uzbekistán: Zamítání žádostí o registraci

 

 
Kostel Evangelikální luterské církve v Taškentu (Fotografie: Wikipedie / Bobyrr [cc])

(Forum 18)

 

Přestože by členové celé řady náboženských uskupení v Uzbekistánu rádi získali oficiální povolení (k existenci svých sdružení, jak požaduje zákon), veškeré podávané žádosti jsou zamítány. Protestantská společenství, komunity šíitských muslimů i skupiny následovníků dalších menšinových náboženství se setkávají nejen se zamítáním registrací, ale také s následnými pokutami, někdy dokonce i s fyzickým týráním a dalšími formami trestů.

 

V případě jednoho společenství, jehož zástupci podali žádost o registraci, byli vedoucí předvoláni na místní policejní stanici. Policisté je vyslýchali ohledně jejich křesťanské víry a nakonec je vyzvali, aby se svého přesvědčení zřekli. Někteří křesťané se vůbec o registraci nepokoušejí, protože vědí, že by se tím stejně jen vystavili represím [a povolení nezískali]. Z tohoto důvodu ani římskokatolická a ruská pravoslavná církev nemají v plánu o registrace nových společenství usilovat.

 

Nedávno byl v zemi přijat nový celostátně platný zákon o náboženství, který by měl některé požadavky zmírnit. Například požadovaný minimální počet členů byl snížen ze 100 na 50, a také již není zapotřebí svolení místních úřadů. Veškerá ostatní ustanovení týkající se kontroly státu nad náboženskými aktivitami však zůstávají v platnosti, a tak jen málokdo očekává, že by nový zákon mohl situaci skutečně významným způsobem změnit.

 

Více informací o těžkostech, kterým jsou křesťané v Uzbekistánu vystaveni, naleznete na stránce Uzbekistan Country Report.

 

Pozvedejte na modlitbách před Boží trůn milosti církevní vedoucí v Uzbekistánu, kterým v současné době hrozí tresty a kteří jsou režimem všemožně zastrašováni. Modlete se, aby v moci postavení pochopili důležitost zajištění svobody vyznání pro všechny občany a aktivně usilovali o zrušení represivních zákonů a ukončení souvisejících praktik. Kéž křesťané ze všech společenství, na které je v současné době vyvíjen nátlak, současně zakoušejí nekonečnou Boží lásku, ujištění, moudrost a vedení. Nejen proto, aby dokázali stávající zkoušky překonat, ale aby duchovně rostli, zatímco těmito zkouškami procházejí.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.