Aktuálně

 

25. 12. 2020

Irák: Jak se daří Myriam, školačce z Iráku, která odpustila Islámskému státu?

 

 
V dokumentu Sequel of Hope (Pokračování naděje) z produkce SAT-7 zveřejněném 20. června 2019 při příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků se znovu setkáte s Myriam, dnes třináctiletou křesťanskou dívkou z Iráku, která před lety doslova šokovala celý svět, když odpustila teroristům z Islámského státu zvěrstva, kterých se dopouštěli.

(SAT-7 UK, červen 2019. Přeloženo a zveřejněno se svolením.)

 

V roce 2014 se po internetu rozšířilo video, ve kterém irácká školačka – tou dobou žijící v uprchlickém táboře – v rozhovoru vyslovila odpuštění takzvanému Islámskému státu. Její poselství se tehdy dotklo milionů lidských srdcí.

 

Autoři nového třicetiminutového snímku z produkce SAT-7 nazvaného Sequel of Hope (Pokračování naděje) Myriam navštívili znovu, právě když s rodinou společně slavila první Velikonoce po návratu domů, do města Karakoš.

 

V dokumentu zveřejněném 20. června 2019 při příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků se tak opět setkáte s Myriam, dnes třináctiletou křesťankou z Iráku, která před lety doslova šokovala celý svět, když odpustila teroristům z Islámského státu zvěrstva, kterých se dopouštěli.

 

Myriam právě v souvislosti s Mezinárodním dnem uprchlíků naléhá na křesťany, aby se modlili a dodávali naději milionům dětí uprchlíků, které stále nemají domov.

 

„Prosím, prosím, nezapomínejte na děti z celého světa,“ říká třináctiletá Myriam. „Vím, jaké to je žít s představou, že už nikdy neuvidíte svůj domov a přátele. Jako křesťané musíme ve svých modlitbách pamatovat na děti z celého světa, musíme s nimi mít slitování. Slitování s těmi, kdo trpí – kvůli válce a často také kvůli tomu, že to jsou křesťané.“

 

Před pěti lety Islámský stát obsadil Ninivskou pláň a postavil příslušníky křesťanské většiny před volbu – uprchnout, odvádět IS speciální daň jako trest za svou víru, konvertovat nebo zemřít. Rodina Myriam se přidala k tisícům lidí, kteří se rozhodli uprchnout – nejprve do Mosúlu a poté do Irbílu v Iráckém Kurdistánu.

 

V Irbílu rodina zpočátku žila v rozestavěném obchodním centru a později v provizorní chatrči. Pomoc jim poskytla chaldejská katolická církev. Loni v září (2018) se rodina vrátila domů, do převážně křesťanského města Karakoš.

 

Víra a nezlomnost

 

Snímek Sequel of Hope byl natočen o letošních Velikonocích (2019) a zveřejněn na Mezinárodní den uprchlíků (20. června). Uvidíte v něm nejen zkázu, kterou po sobě zanechali bojovníci Islámského státu, ale také odhodlání místní křesťanské komunity.

 

 
První setkání Myriam s Essamem, moderátorem SAT-7. Irbíl, 2014.
Myriam bylo pouhých devět let, když s ní moderátor SAT-7 KIDS Essam Nagy natočil rozhovor. Bylo to krátce před Vánoci v roce 2014, v uprchlickém tábože v Irbílu. Na dotaz, jaké pocity chová k teroristům, kteří je připravili o domov, a co by jim udělala, Myriam odpověděla: „Poprosila bych Boha, aby jim odpustil.“ Poté ještě zazpívala krásnou píseň chval.

 

Video si získalo značnou popularitu m a po celém světě ho shlédly miliony diváků. Bylo přeloženo do čínštiny, ruštiny a několika evropských jazyků. Reportér se jí ptal, jak mohla teroristům odpustit. Myriam vysvětlila, že nacházela útěchu a sílu v televizních programech SAT-7 pro děti, na které se v uprchlickém táboře mohla dívat. Programy jí pomáhaly růst ve víře a také odpustit teroristům Islámskému státu.

 

V dokumentu Sequel of Hope zmiňuje, že jejich rodinný dům „ochránila Boží ruka“. (Bojovníci Islámského státu téměř celé město zničili, ale dům, ve kterém žila Myriam, zůstal stát.)

 

Avšak po čtyřleté zkušenosti života ve vyhnanství Myriam říká: „Není to o domě. Je to o vědomí, co Bůh pro vás dělá. Bůh vás vždy chrání. Můžete se na něj spolehnout.“

 

„Miluji Karakoš,“ pokračuje Myriam. „Tady jsem se narodila a tady jsem jako malá chodila do školy. Co je ale ještě důležitější, ráda se potkávám s lidmi, kteří věří v Boha.“

 

Udržovat naději při životě

 

V obdobích nejhlubšího smutku udržovalo její naději naživu právě vědomí, že se křesťané po celém světě modlí (za ni a za ostatní irácké křesťany), a také možnost sledování programy pro děti z produkce SAT-7.

 

Essamova manželka Magdoline odcestovala s týmem SAT-7 do Karakoše a také se objeví ve snímku, když předává dárky od dívek ze skupinky biblického studia v Káhiře, kterou sama vede. A co k tomu sama říká? „Příběh Myriam je i naším příběhem. Všichni se modlíme za spoustu věcí. A čekáme, čekáme, čekáme… a po čase ztrácíme naději.“ Návrat Myriam do domu jejího dětství nám podle Magdoline připomíná, že bychom měli čekat na Boží načasování. „Neztrácejte naději. Bůh ví, co prožíváte.“

 

„Příběh Myriam si získal miliony srdcí,“ poznamenává mezinárodní ředitelka SAT-7, Rita El-Mounayer, která sama vyrůstala ve válkou zmítaném Libanonu a podobně jako Myriam se utíkala k televizním pořadům, aby na válku zapomněla.

 

„Pokud chceme změnit Blízký východ, musíme se zaměřit na děti. Všechny prožívají tuto bolest, rozbité životy a utrpení, ale Bůh si používá SAT-7 a skrze své programy přináší poselství smíření a pokoje.“

 

Naše programy SAT-7 ARABIC a SAT-7 KIDS pomohly rodině Myriam neztratit naději.

 

Váš dar pomůže toto důležité pouto udržovat – [aby bylo naše vysílání dostupné] pro rodinu Myriam i pro tisíce dalších, nacházejících se v podobné situaci.

 

Podpořte SAT-7 pro zachování této naděje.

 

Modlete se:

 

 • Vzdejte Bohu chválu za to, že se Myriam i s rodinou mohla vrátit domů.
 • Modlete se i za další irácké křesťany, kteří se vracejí domů a pomalu začínají rekonstruovat poničené osady a znovu budovat své životy.
 • Modlete se za irácké křesťany, kteří stále zůstávají bez domova. Kéž se i oni mohou brzy vrátit domů.
 • Modlete se za programy SAT-7 KIDS, které přinášejí naději a útěchu dětem na Blízkém východě a v severní Africe.

 

Příběh Myriam, jak jsme ho sledovali…

 

 
Myriam (na fotografii druhá zprava) s rodinou v tradičním oděvu cestou na slavnostní bohoslužbu do kostela v Karakoši, na Květnou neděli.
V roce 2014 měla Myriam na srdci tři prosby a Bůh na všechny zázračně odpověděl:

 

 • Znovu začít chodit do školy
 • Shledat se se spolužačkou a kamarádkou Sandrou
 • Vrátit se zpátky do Karakoše, do domu, ve kterém vyrůstala

 

V prosinci 2015, rok poté, co se zástupce SAT-7 poprvé setkal s Myriam, moderátor SAT-7 KIDS Essam Nagy navštívil její rodinu znovu a zjistil, že už zase chodí do školy a také že se shledala se svou kamarádkou Sandrou. (celý příběh v angličtině)

 

V říjnu 2016 moderátor pořadu SAT-7 KIDS Why is That? (Proč je tomu tak?) hovořil s Myriam po Skype. Tou dobou bylo vysvobozeno z rukou IS město nedaleko Karakoše a Myriam zmínila, že s celou rodinou doufají v brzký návrat domů. (celý příběh v angličtině)

 

Ještě ten měsíc se vojenským jednotkám podařilo dobýt také Karakoš a jeho obyvatelé se pomalu začali vracet domů. V září 2018 se vrátila také Myriam s rodinou.

 

Pětiminutová ukázka z dokumentu Sequel of Hope:

 

 

Celý snímek:

 

 

Zdroj: www.sat7uk.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

 • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
 • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
 • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

 • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.