Aktuálně

 

09. 01. 2021

Nigérie: Další útoky (a hromadná poprava) o Vánocích

 

 
Modlete se za truchlící rodiny mladých mužů, jejichž popravu teroristé zveřejnili na videu.

(BBC, CNN, Garda, Vanguard, Release International)

 

O Vánocích došlo v Nigérii ke dvěma útokům, při kterých bylo uneseno několik lidí a nejméně dvanáct jich přišlo o život. Oba útoky měli na svědomí příslušníci radikálních islamistických skupin.

 

Na Štědrý den uskutečnili radikálové z Boko Haram razii v převážně křesťanské osadě ve státě Borno, při které zavraždili nejméně sedm lidí. Teroristé dorazili do vesnice Pemi na korbách nákladních automobilů a na motocyklech a začali kolem sebe naslepo střílet. Také vypálili několik domů, včetně výdejny léků a kostela. Nejméně sedm vesničanů přišlo o život a sedm dalších bylo údajně uneseno, včetně pastora společenství Evangelical Church of the Brethren (Evangelická církev bratří).

 

Pemi se nachází přibližně 20 kilometrů od Chiboku, kde bylo před šesti lety uneseno více než 200 školaček. Mluvčí oblastní samosprávy je přesvědčen, že Pemi se stalo terčem útoku právě kvůli tomu, že zde žijí křesťané. „Od roku 2018 prakticky každé dva týdny radikálové z Boko Haram útočí na Chibok, zabíjejí a unášejí místní lidi,“ uvedl Nkeki Mutah. „Chtějí, aby Chibok zmizel z povrchu zemského.“

 

K dalšímu incidentu došlo 24. prosince ve městě Garkida v severovýchodní Nigérii, kde bylo uneseno jedenáct křesťanů. Zprávy naznačují, že do osady přijelo pět vozidel se vzbouřenci, načež následovalo zuřivé rabování, vypalování a střelba. Následující den bylo zveřejněno video, na kterém bylo pět unesených místních obyvatel popraveno.

 

K odpovědnosti se přihlásila Západoafrická provincie Islámského státu (ISWAP), což je organizace, která se odštěpila od Boko Haram. Ve videu zveřejněném na internetu radikálové prohlásili: „Toto je varování určené křesťanům po celém světě – i těm v Nigérii.“ Mladíci byli vyzváni, aby před smrtí uvedli svá jména – Uka Joseph, Sunday, Wilson, Joshua Maidugu a Garba Yusuf. Poslední slova každého z nich také obsahovala prohlášení: „Jsem křesťan.“ Poté dostali kulku do týla. Greg Musselman připravil videoreportáž o této tragédii, která nás vede k modlitbě za truchlíci rodiny a sousedy pětice mučedníků.

 

Když si budete připomínat odvahu a věrnost těchto mučedníků, pamatujte také na příbuzné a přátele v jejich zármutku. Kéž životy a odvážná slova zavražděných mladíků přetrvají na svědectví radikálům, usvědčí je v jejich srdcích a nakonec přivedou k víře v Krista. Modlete se za vedoucí představitele Nigérie, aby moudře a aktivně usilovali o zmaření veškerých dalších potenciálních útoků plánovaných různými radikálními skupinami. Vyprošujte celé zemi bezpečí, pokoj a stabilitu.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.