Při posledním útoku byla poškozena také budova společenství, ve které slouží pastor Moses s manželkou. (Fotografie: Morning Star News)
(International Christian Concern, Morning Star New)
Minulý měsíc došlo v Ugandě ke dvěma útokům, které názorně demonstrují, jaké problémy může vyvolat něčí rozhodnutí následovat Krista.
Yusuf Kintu, bývalý muslimský imám z ostrova Dolwe, 30. listopadu uvěřil v Ježíše, poté co se krátce předtím seznámil s evangeliem. (Podle informací pastora Andrewa Nyanmy Yusuf absolvoval celou řadu rozhovorů o víře, než se nakonec rozhodl činit pokání a stát se Kristovým učedníkem.)
Tři dny po obrácení se s ním rozvedla manželka a se dvěma nejmladšími dětmi odešla z domu. Krátce poté, 7. prosince, Yusufa přepadli radikální členové muslimské komunity. Surově ho zbili a nechali ho ležet v bezvědomí. Starší dvě děti se snažily otci pomoci, druhý den ho pastor Andrew odvezl do nemocnice, Yusuf však nakonec zraněním podlehl.
5. prosince složil důvěru v Krista další imám z oblasti Kibuku ve východní Ugandě. O pět dní později uvěřila i jeho žena. 27. prosince se manželé společně zúčastnili bohoslužby, ve které bývalý muslimský duchovní hovořil o své nově nalezené víře. Členové společenství měli radost a hlasitě chválili Boha, což přilákalo pozornost muslimů v okolí. Ještě ten večer se všichni v mešitě dozvěděli, že se imám dopustil „rouhání“.
Když se členové společenství (ve kterém konvertita vydal své svědectví) vraceli domů z bohoslužby, napadlo je osm muslimských radikálů. Pastora Mosese Nabwanu a jeho ženu Nauru začali mlátit holemi a blíže neurčenými tupými předměty. Než jim přispěchali na pomoc křesťanští sousedé, útočníci se rozprchli. Pastor se ženou byli ošetřeni na nedaleké poliklinice, Moses však musel být druhý den převezen do nemocnice, neboť jeho zranění se ukázala být velmi vážná. Také Naura by potřebovala dlouhodobější lékařskou péči, kterou si však nemůže dovolit.
Po útoku muslimští radikálové napadli modlitebnu a způsobili rozsáhlé škody na budově i vybavení. Bývalý imám s manželkou se krátce poté z bezpečnostních důvodů odstěhovali jinam.
Informace o dalších případech pronásledování v Ugandě naleznete na stránce Uganda Country Report.
Modlete se za křesťanská společenství v Ugandě, jejichž členové se stávají terčem násilí a dalších projevů nepřátelství ze strany lidí, kteří s jejich vírou nesouhlasí. Kéž i nadále chválí Boha za spásu svých bližních a nepřestanou mu důvěřovat. Pozvedejte na modlitbách pastora Mosese a jeho manželku Nauru. Proste, aby je Bůh zcela uzdravil, na těle i na duchu. Pamatujte také na Yusufovy děti a jeho bývalou ženu, zatímco truchlí nad jeho skonem. Kéž si uvědomí, že i pro ně je v Kristu přichystáno spasení. Kéž naleznou útěchu ve vědomí, že se Yusuf již nyní těší z Boží přítomnosti.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.