Aktuálně

 

24. 04. 2021

Rusko: Teologickým vysokým školám jsou odebírány licence

 

 
Vyprošujte ruským křesťanům moudrost v jejich boji za náboženskou svobodu.

(Forum 18)

 

Teologický institut luterské evangelické církve v ruské Ingrii 6. dubna přišel o licenci k poskytování vyššího vzdělávání. S podobnou situací se aktuálně potýká ještě jedna luterská vysoká škola v Rusku. V minulosti již byly licence odebrány vysokým školám provozovaným pod hlavičkou Baptistické unie a také Letniční unie. Několika dalším školám bylo zakázáno přijímat nové studenty.

 

K podobným incidentům dochází od doby, kdy školní inspektoři dospěli k závěru, že některé instituce nesplňují vzdělávací standardy Ruské federace. Podle zákona však takovou povinnost nemají. Vysocí představitelé akademické sféry uvádějí, že vzdělávací programy teologických škol jsou principiálně odlišné od osnov institucí, na které se licenční omezení vztahují. Podle ruských zákonů se náboženské vzdělávací instituce mohou rozhodnout, že své osnovy univerzálním pravidlům platným na úrovni celé federace přizpůsobí, není to však povinnost.

 

Ve snaze vyhovět nejnovějším omezením a zachovat školy otevřené se některé instituce rozhodly pro získání licence nižší úrovně. Z toho však mohou plynout další komplikace související se vzděláváním duchovních. V Rusku byl nedávno přijat zákon, podle kterého musí být každý pracovník náboženské organizace absolventem ruské školy. Lidé, kteří vystudovali v zahraničí, musejí absolvovat doplňující studium v ruské vzdělávací instituci, aby jim byla služba umožněna. Když však křesťanské vysoké školy přicházejí o licence a status institucí vyššího vzdělávání, nebudou těmto lidem moci potřebné vzdělání poskytnout.

 

Modlete se za členy vedení teologických škol, kteří se snaží nejrůznějšími způsoby „kličkovat“ v tomto nově vytvořeném právním bludišti ve snaze zajistit patřičnou přípravu budoucích církevních vedoucích. Kéž je Bůh obdaří moudrostí k jednání s příslušnými orgány a vloží jim do úst vhodnou argumentaci, aby se jim podařilo dosáhnout novelizace nevyhovujících zákonů. Modlete se za pokračující růst ruských církví, kterému napomůže i kvalitní příprava Duchem vedených učitelů.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

TIP na (tištěnou) knihu:

 

Hermann Hartfeld: Víra navzdory KGB

 

Autentické vyprávění o pronásledování křesťanů v Sovětském svazu v šedesátých letech.

 

Službu z. s. Pomoc pronásledované církvi (provozovatele těchto internetových stránek) je možné podpořit také zakoupením knihy z nabídky nakladatelství Stefanos. Pokud vás zajímají informace z Ruska, doporučujeme vám titul Víra navzdory KGB – k objednání použijte online formulář.

 

Poštovné a balné neúčtujeme, zaplatíte pouze cenu samotné knihy – navíc s 5% slevou pro čtenáře Hlasu mučedníků, tj. 168 Kč (140 Kč při objednávce 2 a více výtisků).

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.