Aktuálně

 

25. 07. 2021

Uganda: Několik útoků na křesťany z poslední doby, které měli na svědomí příbuzní a sousedé

 

 
Abudlawali Kijwalo a Hajat Habiia Namuwaya (fotografie: Morning Star News)

(Morning Star News)

 

Níže uvedené násilné incidenty z poslední doby odhalují cenu, kterou ugandští křesťané platí za následování Krista. Pronásledování přichází z mnoha stran, dokonce i od nejbližších příbuzných. Jednotlivé případy často končí vážnými zraněními nebo i smrtí.

 

Hajat Habiiba Namuwaya

 

Hajat, osmatřicetiletá matka tří dětí, uvěřila v Krista letos v únoru. Obrácení předcházela zkušenost, kterou sama popsala jako zázračné uzdravení. Pro některé rodinné příslušníky však byla její konverze ke křesťanství zcela nepřijatelná. Po matčině varování, že ji příbuzní chtějí kvůli následování Ježíše zabít, musela Hajat nechat děti u otce, utéct z domova a nalézt útočiště v rodině pastora.

 

Navzdory veškerým snahám konvertitku ochránit rozlícení příbuzní Hajat nakonec 20. června našli a nevybíravě se na ni obořili. Otec jí odříkal několik veršů z Koránu a prohlásil, že se jí rodina zříká. Poté ji udeřil jakýmsi tupým předmětem a donutil ji vypít jedovatou tekutinu. Když na místo přispěchali lidé z okolí, útočníci zmizeli. Podle posledních zpráv se Hajat zotavuje ze zranění a vyžaduje speciální léčbu. Incident nebyl nahlášen na policii kvůli obavám, že by se útočníci mohli pomstít.

 

Abudlawali Kijwalo

 

Devětatřicetiletý Abudlawali z okresu Kibuku se zotavuje ze sečného zranění na hlavě, které mu 27. června způsobil vlastní bratr. Křesťan krmil dobytek, když k němu přišel jeho bratr, Musoga Murishid. „Následuji Krista,“ podpověděl Abudlawali na dotaz, zda je křesťanem. Musoga ho sekl do hlavy mačetou a odešel pryč.

 

Útok se odehrál v přítomnosti vesnického předáka, který přivolal na pomoc místní zdravotníky. Ošetřující lékař konstatoval, že Abudlawali přežije, potřebuje jen odpočinek a další péči. Křesťan později nalezl útočiště na blíže neurčeném místě.

 

Pastor Isima Kimbugwe

 

Pastor Isima Kimbugwe z osady Buseta v ugandském okrese Kibuku opustil islám a odevzdal svůj život Ježíši Kristu v roce 2017. Navzdory pronásledování pokračoval v rozhovorech o Boží lásce a vedl místní obyvatele k víře. Radikální muslimové mu však vyhrožovali zabitím a tak z Busety zmizel. Přestěhoval se do Kampaly, kde začal pracovat pro křesťanskou organizaci. Kvůli pandemii ale přišel o podporu dárců a musel se vrátit domů.

 

30. června nepřátelští muslimové poslali ke vchodu do pastorova domu jistého místního chlapce s instrukcemi, aby pastora pozdravil tradičním islámským pozdravem. Pastor Isima však na pozdrav neodpověděl předepsaným způsobem a místo toho chlapci řekl, že ho Ježíš miluje. Chlapec si odplivl a odrecitoval islámské vyznání víry.

 

Když se pastor Isima večer vrátil domů od bratra, Geoffreye Kadogo, zaslechl, že kolem domu něko chodí. Dostal strach a Geoffreyovi zavolal. Když však bratr na místo dorazil, zjistil, že dům mezitím lehl popelem a pastor zůstal uvnitř. Nedaleko místa činu našel ještě kansystr s benzínem a vzkaz ospravedlňující hrůzný čin pastorovou konverzí.

 

Pastor Isima po sobě zanechal manželku a dvě děti, kteří od pastorova útěku do Kampaly žijí v jiném okrese. V souvislosti s případem policie vyšetřuje celkem tři osoby podezřelé z vraždy.

 

Modlete se za ženu a děti pastora Isimy, truchlící nad tragickou ztrátou milovaného manžela a otce. Modlete se také za úplné uzdravení Abudlawaliho a Hajat, kteří díky Boží milosti zůstávají věrní Kristu, navzdory všemožnému pronásledování. Pamatujte na modlitbách na všechny ugandské křesťany, kteří zakoušejí utrpení a nejrůznější obtíže, nicméně přesto jsou stále ochotní platit za svou víru vysokou cenu. Modlete se za spravedlivý soud se všemi pachateli nedávných útoků. A co je nejdůležitější, kéž i oni osobně poznají lásku a odpuštění, které jsou k dispozici všem lidem pouze díky smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.