Aktuálně

 

26. 08. 2021

Afghánistán: Nestabilní situace přináší nová nebezpečí

 

 
Shoaib Ebadi. Poslechněte si celý rozhovor (v angličtině).

(Square One World Media, Release International, Open Doors Canada, Express, Jubilee Campaign)

 

Život příslušníků relativně malé křesťanské komunity v Afghánistánu nebyl nikdy snadný. Přestože se v roce 2004 v zemi konaly první demokratické volby, ústava je stále zakotvena ve striktním sunnitském výkladu islámského práva. Ježíšovi následovníci se nemohou otevřeně scházet k bohoslužbám. Často je jim vyhrožováno; někdy jsou dokonce biti a vystaveni nejrůznějším dalším formám pronásledování ze strany příbuzných a sousedů, kteří s jejich vírou nesouhlasí.

 

Po nedávném ovládnutí země radikály z hnutí Taliban čelí místní křesťané ještě většímu nebezpečí. Hovoří o tom i ředitel organizace Open Doors pro oblast Asie: „Před nástupem Talibanu k moci pro ně bylo velmi obtížné žít svůj život víry. Víru museli skrývat i před vlastní rodinou, aby nebyli vyčleněni ze společnosti, nebo se jim nestalo ještě něco horšího. Pod vládou Talibanu jsou ještě desetkrát zranitelnější.“

 

Shoaib Ebadi, afghánský křesťan žijící v Kanadě a výkonný ředitel Square One World Media, hovořil o aktuální situaci s Gregem Musselmanem z kanadského Hlasu mučedníků. Shoaib v rozhovoru uvedl, že víra mnoha křesťanů je v současné době veřejně odhalována, neboť je [ve zvýšené míře] udávají příbuzní (v přesvědčení, že je tak přimějí, aby se vrátili k islámu). Vlastní rodina se tak pro místní křesťany stává „prvním nepřítelem“.

 

Situace v Afghánistánu je nestabilní a zprávy přicházející z této země se různí. Světová média se v současné době soustředí zejména na tisíce Afghánců, kteří se tísní na kábulském letišti v naději, že se jim podaří uprchnout před tyranií, jejíž nastolení po nástupu Talibanu očekávají. Také mnozí zahraniční křesťanští pracovníci byli přinuceni odejít. Podle některých zpráv místní církevní vedoucí obdrželi od zástupců Talibanu výhrůžné dopisy s informací, že jimi využívané objekty a veškeré aktivity jsou bedlivě sledovány. Z historie víme, že Taliban nemá problém odsoudit k trestu smrti kohokoli, kdo nesouhlasí s jeho výkladem zákona šaría.

 

Andrew Boyd z Release International (sesterská organizace Hlasu mučedníků) nedávno obdržel několik zpráv, že příslušníci Talibanu chodí dům od domu a pátrají po lidech, kteří spolupracovali s předchozím režimem, případně se hlásí ke křesťanské víře. Také chtějí prověřovat mobilní telefony. Podle jedné ze zpráv byl nejméně jeden příslušník etnické skupiny Hazárů zavražděn jen proto, že si do telefonu nainstaloval aplikaci pro studium Bible.

 

Navzdory děsivým zprávám, Shoaib Ebadi – jehož příbuzní stále žijí v Afghánistánu – hovoří o trendu, který označuje za „dobrou zprávu“ pro rostoucí křesťanskou komunitu. Potvrdil, že mnoho křesťanských zahraničních pracovníků muselo ze země uprchnout, nicméně situaci komentoval následovně: „Dobrou zprávou je, že nyní tyto skupinky (domácí společenství) vedou afghánští křesťané. Setkávají se v soukromých domech a bytech, denně riskují životy… a (přitom) přinášejí Afgháncům Boží slovo. [Místní lidé] seznamují s Ježíšem Kristem své sousedy, příbuzné a přátele.“

 

Modlete se to, aby v Afghánistánu byla i v této nejisté době zjevná Boží přítomnost, stejně jako mezi Afgánci rozptýlenými v mnoha zemích po celém světě. Kéž se mnozí z nich obrátí ke Kristu, který jim nabízí naději a spasení. Přimlouvejte se také za všechny Afghánce, kteří se ve své vlastní zemi bojí o život. Vyprošujte jim Boží pokoj, převyšující každé pomyšlení (Filipským 4,7). Kéž Bůh mocně zasáhne do stávající zdánlivě neřešitelné situace. Kéž promění srdce vůdců Talibanu, aby místo brutální a represivní vlády přistupovali ke všem obyvatelům lidsky a spravedlivě.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.