Aktuálně

 

08. 10. 2021

Indie: Dav hinduistů vtrhl na policejní stanici, zmlátil křesťany

 

 
Politická strana Bháratíja džantá (BJP) zaujímá hinduistické nacionalistické postoje. (Ilustrační fotografie: Flickr / Narendra Modi [cc])

(The Hindu, Hindustan Times, Free Press Journal, Morning Star News, Twitter)

 

Na základě obvinění předloženého hinduistickými nacionalisty policisté 5. září uskutečnili razii ve společenství Nový život (New Life Fellowship Ministry) v Rájpúru, hlavním městě indického spolkového státu Čhattísgarh. Policisty doprovázeli sami stěžovatelé, kteří se pokusili proniknout do modlitebny. Policisté jim v tom však zabránili a následně vyzvali pastora Haríše Sáhu, aby se dostavil na místní stanici.

 

Pastor Haríš se vypravil na policejní stanici po skončení bohoslužby. Přivedl s sebou ještě Ánkúše Bárjekára, generálního tajemníka Čhattísgarhského křesťanského fóra, a jistého Prakaše Masiha. Když trojice křesťanů dorazila, shromáždil se před budovou zástup čítající přibližně 200 hinduistických radikálů skandujících protikřesťanská hesla. Haríš se od policistů dozvěděl, že si na něj někdo stěžoval kvůli „podílu na náboženských konverzích“.

 

Zatímco policisté křesťany vyslýchali, vtrhli demonstranti dovnitř. Nezůstalo jen u velmi hlasitých výhrůžek, záhy křesťany také fyzicky napadli. Ánkúš a Prakaš byli surově zbiti (nacházeli se blíže u vchodu), pastor Haríš vyvázl téměř bez zranění. Při střetu byl napaden také jeden policista. Amatérský videozáznam z útoku se rychle se rozšířil po sociálních sítích. V reakci na incident pastor poznamenal: „Nejsou-li křesťané v bezpečí dokonce ani [na policejní stanici], co ještě můžeme čekat?“

 

Celkem osm osob je stíháno na základě obvinění z výtržností, obscénních verbálních projevů, přepadení a nezákonného zastrašování. Dva muži byli zadrženi: Maniš Sahu a Sandžaj Singh. Maniš je prezidentem oblastní skupiny BJYM (mládežnická organizace hinduistické nacionalistické politické strany BJP). Ve dnech bezprostředně následujících po zatčení dvojice útočníků místní členové BJP uspořádali několik protestních shromáždění. Tvrdí, že policisté byli zmanipulováni zástupci vládnoucí strany Indického národního kongresu (když chránili křesťany, kteří se stali terčem útoku).

 

Více informací o problémech, se kterými se indičtí křesťané potýkají, včetně starších zpráv, naleznete na stránce India Country Report.

 

Vyprošujte ochranu pastoru Haríšovi, jeho rodině a všem členům jeho společenství, zatímco hledají Boží moudrost a vedení uprostřed intenzivního pronásledování, které jsou kvůli své víře vystaveni. Modlete se za všechny, kdo se v nedávné době dopustili násilností na křesťanech. Proste také za to, aby se ze svých činů museli zodpovídat. Pozvedejte na modlitbách místní představitele policie. Vyprošujte jim odvahu i nadále zajišťovat pořádek, i když to znamená střety s početnými zástupy demonstrantů, vzbuzujících hrůzu. Modlete se za radikály, kteří se dosud evangeliu protiví, aby uslyšeli „dobrou zprávu“ o Ježíši, kterého ve skutečnosti pronásledují (viz Skutky 9,5), a nakonec jej i oni přijali jako svého Spasitele a Pána.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

TIP na (tištěnou) knihu:

 

Sam Wellman: William Carey

 

Kniha o životě anglického misionáře v Indii.

 

Službu z. s. Pomoc pronásledované církvi (provozovatele těchto internetových stránek) je možné podpořit také zakoupením knihy z nabídky nakladatelství Stefanos. Pokud vás zajímají informace z Indie, doporučujeme vám titul William Carey – k objednání použijte online formulář.

 

Poštovné a balné neúčtujeme, zaplatíte pouze cenu samotné knihy – navíc s 5% slevou pro čtenáře Hlasu mučedníků, tj. 159 Kč (130 Kč při objednávce 2 a více výtisků).

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.