Aktuálně

 

09. 10. 2021

Nigérie: Dav zavraždil pastora kvůli údajnému obrácení místního muže

 

 
Pro více informací o neustávajících násilnostech v Nigérii doporučujeme shlédnout toto video (v angličtině).

(Christian Solidarity Worldwide, International Christian Concern, Sahara Reporters, Premium Times)

 

Rev. Yohanna Shuaibu sloužil jako pastor společenství New Life for All Nations Church (Nový život pro všechny národy) v osadě Masu v nigerijském spolkovém státě Kano. Kromě toho zastával funkci předsedy místní organizace Christian Association of Nigeria (Nigerijská křesťanské asociace). 22. září se stal terčem útoku početné skupiny „rozhněvaných muslimských mládežníků“. Následující den zemřel na následky zranění.

 

Vše začalo tím, že jistý mladý muž jménem Sabo opustil islám. Kráce poté, 21. září, se Sabo pohádal s manželkou svého bratra a nakonec ji zavraždil. (Tou dobou již nechodil do mešity, ale ani do kostela.) Přestože se sám udal na policii, mezi místními muslimy se záhy rozšířily nejrůznější spekulace a názory na to, co se vlastně stalo – až nakonec došlo k násilnostem.

 

Muslimští vesničané byli dlouhodobě rozezlení kvůli růstu církve v oblasti, když se začala šířit fáma, že se Sabo stal křesťanem a že za jeho konverzí stojí Rev. Yohanna. O jeho potrestání se pokusili samozvaní strážci zákona, Sabo jim však unikl. Následně si muslimové začali mezi sebou šuškat, že se Sabo přihlásil na policii na pastorovo naléhání.

 

Kvůli sílícímu napětí v Masu policisté Rev. Yohannovi doporučili, aby osadu i s rodinou opustil. Po noci strávené v sousedním Biri se pastor vrátil, aby asistoval při evakuaci studentů z křesťanské školy (kterou před časem pomáhal založit). Společně s ním se vrátil i zbytek rodiny – v dobré víře, že se situace mezitím uklidnila.

 

Ještě ten den v noci však na jejich rodinný dům zaútočili muslimové. Manželce a dětem se podařilo uprchnout do bezpečí, sám Rev. Yohanna však utrpěl mnohačetné sečné rány mačetou. O incidentu byli uvědoměni policisté a zraněný pastor byl urychleně převezen do nemocnice, tam však následující den zemřel. Pozdě večer muslimové pokračovali v útoku. Zdemolovali nejen dům, ve kterém pastorova rodina žila, ale také modlitebnu a budovu křesťanské školy.

 

Rev. Yohanna byl v oblasti velmi dobře známý, lidé jej vnímali jako přátelského člověka a křesťanského duchovního, navíc společensky angažovaného. Kromě dohledu nad více než stovkou společenství pomáhal shánět finance na založení školy a také na projekt vrtání studní. (Nové studny jsou zdrojem pitné vody pro objekty, kde dosud nebyl zaveden obecní vodovod – včetně místní mešity.)

 

Greg Musselman z kanadského Hlasu mučedníků nedávno hovořil s Rev. Yunusem Nmadu, generálním tajemníkem sdružení Evangelical Church Winning All. Společně rozebírali celkovou situaci v Nigérii, včetně nárůstu pronásledování, ke kterému v posledních letech dochází. Rozhovor (v angličtině) naleznete na tomto odkazu.

 

Pamatujte ve svých modlitbách na manželku a děti Rev. Yohanna v tomto období zármutku. Vyprošujte jim nadpřirozenou útěchu a sílu. Modlete se za všechny místní křesťany, kteří se musejí vyrovnávat se ztrátou milovaného přítele, bratra v Kristu a respektovaného církevního vedoucího. Kéž Bůh mocně zasáhne do životů lidí odpovědných za tento děsivý zločin, zbaví je nenávisti vůči církvi a naplní je hlubokou touhou po duchovní pravdě a pokoji. Pokračujte také v modlitbách za šíření evangelia v osadě Masu a dalších částech Nigérie, aby ještě mnohé obyvatele této sužované země ozářil Kristus svým světlem.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.