Křesťanská konverze vyústila ve dvouletý trest

Írán

 

Po určitou dobu žila Íránka Laleh Saatiová v Malajsii, kde se stala křesťankou a nechala se i pokřtít. Jelikož se již nechtěla vrátit do Íránu, zažádala o asyl, avšak úřední proces se neúměrně dlouho a bezvýsledně protahoval. Frustrovaná žena, které se navíc stýskalo po starých rodičích, se nakonec v roce 2017 rozhodla vrátit do své vlasti.

Po návratu však byla Lalah několikrát předvolána k výslechu íránskou tajnou policií. Policejní vyšetřování pak 13. února tohoto roku vyústilo v zatčení, kdy ji z bytu jejího otce v moderní čtvrti Ekbatan na předměstí Teheránu odvedli příslušníci tajné policie. Jako důkazy proti ní vzneseného obvinění policie předložila fotografie a videa jejího křtu v Malajsii.

16. března pak stanula tato pětačtyřicetiletá křesťanka před soudní porotou, která jí s odkazem na její křest položila otázku, proč se rozhodla vrátit do Íránu, když v zahraničí „konala takovéto věci“.

Laleh Saatiová byla nakonec odsouzena k dvouletému trestu vězení a následnému dvouletému zákazu cestování za „skutky proti národní bezpečnosti páchané spolčením se sionistickými křesťanskými organizacemi“.

Tento případ jasně ukazuje, že íránské úřady jsou schopny získat informace o aktivitách žadatelů o azyl v cizích zemích a použít je proti nim. I když většina západních zemí uznává nebezpečí, které hrozí íránským křesťanům, žádosti o azyl jsou často zamítnuty, pokud soudce zpochybňuje skutečnou povahu náboženské konverze.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 4. dubna 2024