AKTUÁLNĚ

Zasílání novinek emailem

E-mail

Somálsko

Šest keňských obchodníků, všichni křesťanského vyznání, bylo 29. března zabito na hranicích mezi Keňou a Somálskem. Pachatelé tohoto činu následně uprchli. Předpokládá se, že šlo o členy militantní islamistické organizace aš-Šabáb. Šest zabitých křesťanů prodávalo v Dhobley v posledních šesti letech plastové nádobí a další domácí potřeby. V den útoku tito obchodníci právě otevírali své obchody, když se znenadání objevila skupina ozbrojenců se zakrytými tvářemi, kteří začali ihned na křesťanské obchodníky střílet. 

25. 04. 2024

Indie

Křesťanský manželský pár byl nedávno poslán do vězení na základě obvinění, že vyvíjel nátlak na konkrétní lidi, aby přijali křesťanství. Jde o pastora Ramesh Ahirwara a jeho ženu Sakshi pocházejí z vesnice Vivek Nagar, která leží v indického státě Madhjapradéš. Jistý člověk jménem Abhishek nařkl tento manželský pár z únosu své odcizené manželky (jež je současně neteří pastora Rameshe) s tím, že ji křesťanští manželé u sebe drželi proti její vůli a vyvíjeli na ni nátlak, aby přijala křesťanství a zbraňovali jí vrátit se k němu domů. 

25. 04. 2024

Čína

10. března se v jedné restauraci v čínském městě Fu-jang sešli členové domácí církve Maizhong Reformed Church. Během setkání vtrhla na místo policie a bez udání důvodů začala přítomné křesťany legitimovat a vyslýchat. Po chvíli na místo dorazili rovněž úředníci z místního úřadu pro náboženské záležitosti a také tajní policisté, kteří si vyšetřované křesťany fotografovali. Následně bylo osmnáct křesťanů společenství, včetně dvou dětí, odvedeno na policejní stanici, kde se pak výslechy protáhly drahně přes půlnoc. 

25. 04. 2024

Bhútán

V Bhútánu je většina obyvatelstva buddhistická. Nově obrácení křesťané jsou ze strany většinové společnosti pod tlakem, aby se opět navrátili k buddhismu. Pokud chtějí zachovat věrnost Kristu, dostávají se do společenské klatby. V Bhútánu také není žádná církev, která má oficiální statut. A dodneška zde také žádné společenství nezískalo povolení ke stavbě vlastní církevní budovy. Jedna z našich partnerských organizací působící v Bhútánu začala na bhútánsko-indické hranici se stavbou víceúčelové budovy. 

25. 04. 2024

Nigérie

Na Štědrý večer minulého roku přepadli islámští ozbrojenci z kmene Fulbů několik křesťanských vesnic v severní Nigérii. Při těchto útocích zabili islamisté více než 250 křesťanů a vypálili osm kostelů. Téměř patnáct tisíc lidí muselo kvůli těmto násilnostem utéci ze svých domovů. Takovéto útoky však nejsou v Nigérii ničím ojedinělým a křesťané jsou zde v hledáčku islamistických teroristů neustále. Především fulbští násilníci zabíjejí v poslední době každoročně tisíce křesťanů, plundrují jejich usedlosti, ničí nebo kradou výrobky jejich rukodělných živností. 

11. 04. 2024

Vietnam

Vietnamská policie zatkla 6. března tři členy jedné nezávislé domácí církve. Po třech dnech výslechů byli zadržení křesťané nakonec propuštěni. Ačkoli tito tři věřící jsou z provincie Dak Lak, byli zatčeni v době, kdy pracovali v továrně na nábytek v městě Dong Xoai, hlavním městě provincie Binh Phuoc, tedy místa, které je vzdáleno několik hodin jízdy od jejich domova. Pastor Y Khen Bdap, který sám byl zatčen v roce 2004 a následně strávil ve vězení čtyři roky, uvedl, že zadržení křesťané jsou jeho blízcí příbuzní: Jde konkrétně o jeho bratra Y Qui Bdapa; jeho syna, Y Nam Bkronga; a synovce, Y Kic Bkronga.

11. 04. 2024

Írán

Po určitou dobu žila Íránka Laleh Saatiová v Malajsii, kde se stala křesťankou a nechala se i pokřtít. Jelikož se již nechtěla vrátit do Íránu, zažádala o asyl, avšak úřední proces se neúměrně dlouho a bezvýsledně protahoval. Frustrovaná žena, které se navíc stýskalo po starých rodičích, se nakonec v roce 2017 rozhodla vrátit do své vlasti. Po návratu však byla Lalah několikrát předvolána k výslechu íránskou tajnou policií. Policejní vyšetřování pak 13. února tohoto roku vyústilo v zatčení, kdy ji z bytu jejího otce odvedli příslušníci tajné policie. 

11. 04. 2024

Myanmar

18. března vstoupili tři ozbrojení muži do obchodu s počítači, který ve svém domě v městečku Magaung provozoval pastor Nammye Hkun Jaw Li. Neznámí útočníci pastora dvakrát střelili do břicha, a pak jeho smrt pojistili ještě třetí střelou do hlavy. V době zveřejnění této zprávy nejsou totožnost ozbrojenců ani důvod atentátu zcela objasněné. Pastor po sobě zanechal truchlící manželku a tři děti. Zabitý věřící byl známou vůdčí osobností tamní křesťanské komunity a často se také účastnil protivojenských protestů. Byl rovněž zapojen do komunitní protidrogové organizace s názvem Pat Jasan.

11. 04. 2024

Čína

V rámci své duchovní činnosti překračoval pastor John často hranici mezi Čínou a Myanmarem. Takto jeho služba pokračovala tři roky, aniž by se přitom setkal ze strany úřadů s nějakými problémy. V březnu 2017 byl ale pastor John se svým kolegou zatčen a oba byli obviněni z ilegálního přechodu hranice. Zatímco jeho spolupracovník Jing Ruxia dostal jednoletý trest, pastor John Cao byl odsouzen k sedmi letům vězení. Po několika neúspěšných odvoláních si pastor John musel odsedět trest v plné výši, než byl konečně 4. března tohoto roku propuštěn.

27. 03. 2024

Írán

26. ledna byl zatčen křesťanský konvertita Iman Golzar, pro kterého přišli příslušníci tajné policie do jeho domu. V době vazby mu nebyla umožněna jakákoli komunikace s rodinou nebo přáteli. Obviněný podle zpráv čelil během vyšetřování také „krutému mentálnímu a emočnímu nátlaku“. Golzarovi rodiče, kteří jsou neslyšící, se o syna velmi obávali. Když vznesli dotaz, ve které věznici je jejich syn zadržován, dostalo se jim výhrůžné odpovědi, že pokud budou klást podobné otázky, úřady s nimi „zatočí“. 

27. 03. 2024

Burkina Faso

Nejméně patnáct věřících přišlo o život, když 25. února zaútočili ozbrojenci na katolický kostel ve vesnici Essakane v africkém státě Burkina Faso. Předpokládá se, že útočníky byli islámští militanti, kteří působí nepokoje jak v této zemi, tak i v okolních státech. V prohlášení zveřejněném po útoku vyzval vikář místní diecéze k modlitbě a odsuzoval „ty, kteří nadále působí v naší zemi smrt a pustošení“. Tento incident je pouze poslední krutostí, kterou provedli ozbrojení povstalci, jež v současnosti ovládají téměř polovinu území Burkiny Faso.

27. 03. 2024

Alžírsko

Pastor Youssef Ourahmane působí jako viceprezident křesťanské asociace Église Protestante d'Algérie (EPA). Po třídenním setkání s několika křesťanskými rodinami v březnu 2023 byl obviněn z organizování nepovoleného náboženského shromáždění. V září byl tento duchovní odsouzen ke dvěma letům vězení a peněžní pokutě. Během listopadového odvolacího slyšení soud rozhodl o potvrzení verdiktu, ale snížil křesťanskému představiteli trest na jeden rok. Poslední odvolací slyšení pro pastora Youssefa je nyní naplánováno na 26. března. 

25. 03. 2024

O NÁS

Pomoc pronásledované církvi

 
K hlavním cílům tohoto spolku patří:

  • poskytovat hmotnou a duchovní pomoc pronásledovaným a potřebným křesťanům
  • informovat veřejnost o pronásledování křesťanů*
  • podporovat vydávání literatury, která vypovídá o křesťanských mučednících a o svědcích víry

Spolek úzce spolupracuje s celosvětovou misijní organizací International Christian Association (ICA).

Pět hlavních zásad této misijní organizace je založeno na biblickém verši epištoly Židům 13,3:

  • Podporovat křesťany v šíření evangelia v oblastech, kde jsou pro své svědectví o Ježíši Kristu pronásledováni, prostřednictvím křesťanské literatury, Biblí, rozhlasového vysílání, léků a dalších forem pomoci.
  • Poskytovat v těchto oblastech pomoc rodinám křesťanských mučedníků.
  • Podporovat věřící, kteří osobně prošli utrpením v bývalých komunistických zemích.
  • Nejrůznějším způsobem se snažit získávat pro Krista ty, kteří se podílejí na pronásledování křesťanů v totalitních zemích a problémových oblastech.
  • Informovat veřejnost o krutostech páchaných na křesťanech*.