AKTUÁLNĚ

Zasílání novinek emailem

E-mail

Kuba

Díky své službě pro veřejnost se pastor Dizzis Ramos stal terčem kubánských vládních úředníků ve své ateistické komunistické zemi. Slouží své místní komunitě prostřednictvím stavebních projektů pro starší lidi v nouzi. Začátkem tohoto měsíce byl společně s dalším pastorem obviněn z údajného falšování účtenek poté, co legálně zakoupili cement pro stavební projekt. Pastor Ramos byl umístěn do domácího vězení a druhý pastor byl vzat do vazby. Nemohou se také spojit s právníkem, který se jejich případem zabývá.

17. 06. 2024

Niger

V době, kdy Ahmed studoval na imáma, uslyšel, jak někdo shůry volá jeho jméno. Když vzhlédl vzhůru, uviděl muže na kříži, jak se na něj upřeně dívá. "Když jsem to uviděl, nemohl jsem jít do mešity," řekl. "Vrátil jsem se domů a ten den jsem do mešity nešel, protože jsem se opravdu bál." Ježíš se Ahmedovi v průběhu let zjevil ještě několikrát, dokonce i poté, co se stal imámem. Ahmed popisoval tato zjevení muslimům, kteří navštěvovali jeho mešitu, a ti si mysleli, že Ahmed vidí démony. Po určité době Ahmed vložil svou důvěru v Krista.

16. 06. 2024

Bhútán

Kvůli své geografické izolaci a nepřátelskému postoji vládních úřadů vůči křesťanství čelí křesťané v Bhútánu tlaku z mnoha stran. Pracovníci v první linii v Bhútánu však nadále žijí svou víru v Krista a oslovují evangeliem své spoluobčany. Jeden evangelizační pracovník požádal o modlitbu, aby měli dostatek prostředků pro programy pro mládež a ženy a školicí programy pro učitele nedělních škol.

16. 06. 2024

Eritrea

Dne 23. května 2004 nechaly eritrejské úřady zatknout dva pastory církve Full Gospel Church. Šlo o dr. Kiftu Gebremeskela a pastora Haile Nayzgiho. Jejich zatčení bylo odezvou na vládní zákaz vydaný v roce 2002 proti všem náboženským komunitám s výjimkou čtyř hlavních náboženských proudů. Během roku 2004 pak probíhalo zatýkání pastorů zakázaných organizací, jejichž počet byl odhadován na sto dvacet. K nim se řadí dalších asi sto padesát domácích kongregací, které se staly tehdy vládním výnosem také ilegálními.

07. 06. 2024

Eritrea

Reverend Ghirmay byl jedním ze zakladatelů eritrejské kongregace Full Gospel Church. Represivní režim tuto denominaci zakázal v roce 2002 a její hlavní představitelé skončili v roce 2004 ve vězení. V následujících dvou desetiletích byly pro svoji víru uvězněny tisíce eritrejských křesťanů. Tito věřící museli často snášet nelidské podmínky a zacházení. Přestože byl reverend Ghirmay již napůl v důchodu, policie ho v červenci 2021 znovu zatkla a bez jakéhokoli obvinění byl umístěn do zařízení s nejvyšší ostrahou v Asmaře.

07. 06. 2024

Írán

Křesťanský konvertita Esmaeil Narimanpour byl zatčen na Štědrý den minulého roku. Když se jeho rodinní příslušníci snažili zjistit, kde je vězněn, skončili sami na několik hodin u výslechu. Podle zpráv byl Esmaeil obviněn ze „skutků proti národní bezpečnosti páchané spolčením se sionistickými křesťanskými organizacemi“, což je obvyklá právní floskule íránského režimu týkající se aktivit podzemních křesťanů. Po více jak čtyřech měsících strávených ve vazbě, kdy byl držen ve vězení Shiban v městě Ahváz, byl Esmaeil 30. dubna propuštěn na kauci.

07. 06. 2024

Írán

Ebrahim Firouzi, íránský konvertita, v minulosti několikrát zatčený za své křesťanské aktivity, zemřel 20. února tohoto roku nečekaně na infarkt. Křesťanovo mrtvé tělo nalezl bratr zemřelého při návštěvě jeho bytu poté, co Ebrahim po několik dní o sobě nedával vědět. Bylo mu pouhých třicet sedm let. Ebrahim byl poprvé zatčen v lednu 2011 a následně držen ve vazbě po několik měsíců. Znovu zatčen pak byl v roce 2013 a odsouzen k šestiměsíčnímu trestu za organizování ilegálních křesťanských shromáždění ve svém bytě. 

07. 06. 2024

Somálsko

Šest keňských obchodníků, všichni křesťanského vyznání, bylo 29. března zabito na hranicích mezi Keňou a Somálskem. Pachatelé tohoto činu následně uprchli. Předpokládá se, že šlo o členy militantní islamistické organizace aš-Šabáb. Šest zabitých křesťanů prodávalo v Dhobley v posledních šesti letech plastové nádobí a další domácí potřeby. V den útoku tito obchodníci právě otevírali své obchody, když se znenadání objevila skupina ozbrojenců se zakrytými tvářemi, kteří začali ihned na křesťanské obchodníky střílet. 

25. 04. 2024

Indie

Křesťanský manželský pár byl nedávno poslán do vězení na základě obvinění, že vyvíjel nátlak na konkrétní lidi, aby přijali křesťanství. Jde o pastora Ramesh Ahirwara a jeho ženu Sakshi pocházejí z vesnice Vivek Nagar, která leží v indického státě Madhjapradéš. Jistý člověk jménem Abhishek nařkl tento manželský pár z únosu své odcizené manželky (jež je současně neteří pastora Rameshe) s tím, že ji křesťanští manželé u sebe drželi proti její vůli a vyvíjeli na ni nátlak, aby přijala křesťanství a zbraňovali jí vrátit se k němu domů. 

25. 04. 2024

Čína

10. března se v jedné restauraci v čínském městě Fu-jang sešli členové domácí církve Maizhong Reformed Church. Během setkání vtrhla na místo policie a bez udání důvodů začala přítomné křesťany legitimovat a vyslýchat. Po chvíli na místo dorazili rovněž úředníci z místního úřadu pro náboženské záležitosti a také tajní policisté, kteří si vyšetřované křesťany fotografovali. Následně bylo osmnáct křesťanů společenství, včetně dvou dětí, odvedeno na policejní stanici, kde se pak výslechy protáhly drahně přes půlnoc. 

25. 04. 2024

Bhútán

V Bhútánu je většina obyvatelstva buddhistická. Nově obrácení křesťané jsou ze strany většinové společnosti pod tlakem, aby se opět navrátili k buddhismu. Pokud chtějí zachovat věrnost Kristu, dostávají se do společenské klatby. V Bhútánu také není žádná církev, která má oficiální statut. A dodneška zde také žádné společenství nezískalo povolení ke stavbě vlastní církevní budovy. Jedna z našich partnerských organizací působící v Bhútánu začala na bhútánsko-indické hranici se stavbou víceúčelové budovy. 

25. 04. 2024

Nigérie

Na Štědrý večer minulého roku přepadli islámští ozbrojenci z kmene Fulbů několik křesťanských vesnic v severní Nigérii. Při těchto útocích zabili islamisté více než 250 křesťanů a vypálili osm kostelů. Téměř patnáct tisíc lidí muselo kvůli těmto násilnostem utéci ze svých domovů. Takovéto útoky však nejsou v Nigérii ničím ojedinělým a křesťané jsou zde v hledáčku islamistických teroristů neustále. Především fulbští násilníci zabíjejí v poslední době každoročně tisíce křesťanů, plundrují jejich usedlosti, ničí nebo kradou výrobky jejich rukodělných živností. 

11. 04. 2024

O NÁS

Pomoc pronásledované církvi

 
K hlavním cílům tohoto spolku patří:

  • poskytovat hmotnou a duchovní pomoc pronásledovaným a potřebným křesťanům
  • informovat veřejnost o pronásledování křesťanů*
  • podporovat vydávání literatury, která vypovídá o křesťanských mučednících a o svědcích víry

Spolek úzce spolupracuje s celosvětovou misijní organizací International Christian Association (ICA).

Pět hlavních zásad této misijní organizace je založeno na biblickém verši epištoly Židům 13,3:

  • Podporovat křesťany v šíření evangelia v oblastech, kde jsou pro své svědectví o Ježíši Kristu pronásledováni, prostřednictvím křesťanské literatury, Biblí, rozhlasového vysílání, léků a dalších forem pomoci.
  • Poskytovat v těchto oblastech pomoc rodinám křesťanských mučedníků.
  • Podporovat věřící, kteří osobně prošli utrpením v bývalých komunistických zemích.
  • Nejrůznějším způsobem se snažit získávat pro Krista ty, kteří se podílejí na pronásledování křesťanů v totalitních zemích a problémových oblastech.
  • Informovat veřejnost o krutostech páchaných na křesťanech*.