AKTUÁLNĚ

Zasílání novinek emailem

E-mail

Nigérie

Na Štědrý večer minulého roku přepadli islámští ozbrojenci z kmene Fulbů několik křesťanských vesnic v severní Nigérii. Při těchto útocích zabili islamisté více než 250 křesťanů a vypálili osm kostelů. Téměř patnáct tisíc lidí muselo kvůli těmto násilnostem utéci ze svých domovů. Takovéto útoky však nejsou v Nigérii ničím ojedinělým a křesťané jsou zde v hledáčku islamistických teroristů neustále. Především fulbští násilníci zabíjejí v poslední době každoročně tisíce křesťanů, plundrují jejich usedlosti, ničí nebo kradou výrobky jejich rukodělných živností. 

11. 04. 2024

Vietnam

Vietnamská policie zatkla 6. března tři členy jedné nezávislé domácí církve. Po třech dnech výslechů byli zadržení křesťané nakonec propuštěni. Ačkoli tito tři věřící jsou z provincie Dak Lak, byli zatčeni v době, kdy pracovali v továrně na nábytek v městě Dong Xoai, hlavním městě provincie Binh Phuoc, tedy místa, které je vzdáleno několik hodin jízdy od jejich domova. Pastor Y Khen Bdap, který sám byl zatčen v roce 2004 a následně strávil ve vězení čtyři roky, uvedl, že zadržení křesťané jsou jeho blízcí příbuzní: Jde konkrétně o jeho bratra Y Qui Bdapa; jeho syna, Y Nam Bkronga; a synovce, Y Kic Bkronga.

11. 04. 2024

Írán

Po určitou dobu žila Íránka Laleh Saatiová v Malajsii, kde se stala křesťankou a nechala se i pokřtít. Jelikož se již nechtěla vrátit do Íránu, zažádala o asyl, avšak úřední proces se neúměrně dlouho a bezvýsledně protahoval. Frustrovaná žena, které se navíc stýskalo po starých rodičích, se nakonec v roce 2017 rozhodla vrátit do své vlasti. Po návratu však byla Lalah několikrát předvolána k výslechu íránskou tajnou policií. Policejní vyšetřování pak 13. února tohoto roku vyústilo v zatčení, kdy ji z bytu jejího otce odvedli příslušníci tajné policie. 

11. 04. 2024

Myanmar

18. března vstoupili tři ozbrojení muži do obchodu s počítači, který ve svém domě v městečku Magaung provozoval pastor Nammye Hkun Jaw Li. Neznámí útočníci pastora dvakrát střelili do břicha, a pak jeho smrt pojistili ještě třetí střelou do hlavy. V době zveřejnění této zprávy nejsou totožnost ozbrojenců ani důvod atentátu zcela objasněné. Pastor po sobě zanechal truchlící manželku a tři děti. Zabitý věřící byl známou vůdčí osobností tamní křesťanské komunity a často se také účastnil protivojenských protestů. Byl rovněž zapojen do komunitní protidrogové organizace s názvem Pat Jasan.

11. 04. 2024

Čína

V rámci své duchovní činnosti překračoval pastor John často hranici mezi Čínou a Myanmarem. Takto jeho služba pokračovala tři roky, aniž by se přitom setkal ze strany úřadů s nějakými problémy. V březnu 2017 byl ale pastor John se svým kolegou zatčen a oba byli obviněni z ilegálního přechodu hranice. Zatímco jeho spolupracovník Jing Ruxia dostal jednoletý trest, pastor John Cao byl odsouzen k sedmi letům vězení. Po několika neúspěšných odvoláních si pastor John musel odsedět trest v plné výši, než byl konečně 4. března tohoto roku propuštěn.

27. 03. 2024

Írán

26. ledna byl zatčen křesťanský konvertita Iman Golzar, pro kterého přišli příslušníci tajné policie do jeho domu. V době vazby mu nebyla umožněna jakákoli komunikace s rodinou nebo přáteli. Obviněný podle zpráv čelil během vyšetřování také „krutému mentálnímu a emočnímu nátlaku“. Golzarovi rodiče, kteří jsou neslyšící, se o syna velmi obávali. Když vznesli dotaz, ve které věznici je jejich syn zadržován, dostalo se jim výhrůžné odpovědi, že pokud budou klást podobné otázky, úřady s nimi „zatočí“. 

27. 03. 2024

Burkina Faso

Nejméně patnáct věřících přišlo o život, když 25. února zaútočili ozbrojenci na katolický kostel ve vesnici Essakane v africkém státě Burkina Faso. Předpokládá se, že útočníky byli islámští militanti, kteří působí nepokoje jak v této zemi, tak i v okolních státech. V prohlášení zveřejněném po útoku vyzval vikář místní diecéze k modlitbě a odsuzoval „ty, kteří nadále působí v naší zemi smrt a pustošení“. Tento incident je pouze poslední krutostí, kterou provedli ozbrojení povstalci, jež v současnosti ovládají téměř polovinu území Burkiny Faso.

27. 03. 2024

Alžírsko

Pastor Youssef Ourahmane působí jako viceprezident křesťanské asociace Église Protestante d'Algérie (EPA). Po třídenním setkání s několika křesťanskými rodinami v březnu 2023 byl obviněn z organizování nepovoleného náboženského shromáždění. V září byl tento duchovní odsouzen ke dvěma letům vězení a peněžní pokutě. Během listopadového odvolacího slyšení soud rozhodl o potvrzení verdiktu, ale snížil křesťanskému představiteli trest na jeden rok. Poslední odvolací slyšení pro pastora Youssefa je nyní naplánováno na 26. března. 

25. 03. 2024

Eritrea

V dubnu 2023 bylo v Eritreji zatčeno více než 100 hudebně nadaných mladých křesťanů, kteří jsou členy hudební skupiny známé jako Mahalians. Důvodem zatčení byla nahrávka chvalozpěvů, které měli tito křesťané v úmyslu sdílet na YouTube. Vláda však označila jejich setkávání v nahrávacím studiu za nelegální církevní shromáždění. V září přišla informace, že téměř polovinu zadržených mladých lidí policie propustila. Od té doby se na svobodu dostávali další uvěznění, kteří byli propouštěni obvykle po malých skupinách. 

01. 02. 2024

Nigérie

Ještě v listopadu minulého roku se zdálo, že množství incidentů protikřesťanského násilí a únosů v Nigérii ve srovnání s předchozím rokem klesl. Vánoční období však přineslo vlnu mimořádně násilných útoků. I po Novém roce to vypadá, že přicházející zprávy potvrzují rostoucí brutalitu ze strany militantních skupin v severní a střední Nigérii. 1. ledna zaútočili členové Boko Haram na dvě křesťanské vesnice v oblasti Chibok ve státě Borno. Nejprve se zaměřili na osadu Gartamawa, kde zabili dvanáct lidí a dvě osoby zranili. 

01. 02. 2024

Írák

Teroristická organizace Islámský stát (IS) vyhlásila před několika lety v části Iráku svůj „chalífát“. Křesťané byli tehdy zabíjeni, jejich domy ničeny a vypalovány. Bezpočet iráckých křesťanů musel proto ze svých bydlišť uprchnout. Když v roce 2016 byla velká část teroristy ovládaných území znovu osvobozena, začali se do svých domovů vracet také křesťané. Mnohdy však nacházeli ze svých někdejších obydlí jen ruiny. Německý Hlas mučedníků (HMK) díky spolupráci s další partnerskou organizací pomáhá těmto křesťanům v návratu a budování nové existence.

18. 01. 2024

Filipíny

3. prosince došlo k bombovému útoku na účastníky katolické mše konané na státní univerzitě (Mindanao State University) v Marawi, hlavním městě filipínské provincie Lanao del Sur, která leží na ostrově Mindanao. Odpálená nálož usmrtila čtyři účastníky bohoslužby a dalších 45 jich zranila. Po bombovém útoku, který provedli teroristé spříznění s Islámským státem, považovala tamní církev za nutné omezit nadcházející vánoční oslavy. V důsledku útoku se církev rozhodla zrušit některé tradiční slavnosti spojené s vánočními svátky.

18. 01. 2024

O NÁS

Pomoc pronásledované církvi

 
K hlavním cílům tohoto spolku patří:

  • poskytovat hmotnou a duchovní pomoc pronásledovaným a potřebným křesťanům
  • informovat veřejnost o pronásledování křesťanů*
  • podporovat vydávání literatury, která vypovídá o křesťanských mučednících a o svědcích víry

Spolek úzce spolupracuje s celosvětovou misijní organizací International Christian Association (ICA).

Pět hlavních zásad této misijní organizace je založeno na biblickém verši epištoly Židům 13,3:

  • Podporovat křesťany v šíření evangelia v oblastech, kde jsou pro své svědectví o Ježíši Kristu pronásledováni, prostřednictvím křesťanské literatury, Biblí, rozhlasového vysílání, léků a dalších forem pomoci.
  • Poskytovat v těchto oblastech pomoc rodinám křesťanských mučedníků.
  • Podporovat věřící, kteří osobně prošli utrpením v bývalých komunistických zemích.
  • Nejrůznějším způsobem se snažit získávat pro Krista ty, kteří se podílejí na pronásledování křesťanů v totalitních zemích a problémových oblastech.
  • Informovat veřejnost o krutostech páchaných na křesťanech*.