Armáda ničí kostely

Myanmar

 

S rostoucím počtem leteckých náletů myanmarské armády, jejichž cílem je rozdrcení odporu rebelů, jsou obyvatelé převážně křesťanských oblastí vystaveni devastujícím útokům. V řadě případů byli při těchto náletech postiženi v posledních letech zejména křesťané. Panuje proto podezření, že v hledáčku armády byly taktéž kostely a další náboženské objekty.

12. ledna zaútočily dvě stíhačky na vesnici Karen Lay Wah a zničily dva kostely. Při útoku přišlo o život pět lidí, včetně matky a jejího malého dítěte, katolického katechety a baptistického pastora. Mnoho dalších osob bylo zraněno. Tento poslední nálet je pouze jedním ze série útoků, které během posledních dvou let zničily více než stovku náboženských cílů.

15. ledna zapálily armádní jednotky při náletu na vesnici Chan Thar v oblasti Sagaing stoletý katolický kostel a nedaleký klášter. Více než tři tisíce vesničanů muselo uprchnout z vesnice, která zůstala po útoku v troskách. Katolický kněz z Chan Thar vyjádřil zklamání nad tím, že armáda země již ztratila charakter profesionálních vojáků bránících národ. „Staly se z nich ozbrojené skupiny bez kontroly; páchají všechny druhy zločinů, násilností a svévole.“

― The Voice of the Martyrs, Kanada, 9. února 2023