Aktuálně

 

27. 04. 2017

Nigérie: Tři roky trápení rodičů dívek z Chiboku

 

 
Několik rodičů unesených dívek z Chiboku. (Fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor, Assist News Service)

 

Příbuzné nigerijských školaček unesených před třemi lety ze školní ubytovny sužuje nejen zármutek a beznaděj, ale také strach, neboť původci jejich trápení dodnes terorizují město, unášejí místní obyvatele – a vyhýbají se trestu.

 

Od doby, kdy džihádisté z Boko Haram unesli 276 dívek ze střední školy v Chiboku ve spolkovém státě Borno na severovýchodě země, zemřelo 23 rodičů na různá onemocnění související se srdcem, další bojují s chronickým stresem. Ke dnešnímu dni uprchlo nebo bylo zachráněno 81 dívek. Podle všeobecného přesvědčení se únosci rozhodli si dívky ponechat, když zjistili, jak se zviditelněním případu vzrostla jejich cena. (Zpočátku se holedbali, že všechny prodají jako otrokyně.) Více než dvě třetiny dívek jsou proto stále pohřešovány.

 

Propuštění 21 dívek loni v říjnu rozdmýchalo jiskřičku naděje nejen mezi příbuznými v Chiboku, ale také dalšími křesťany v severovýchodní Nigérii, kteří jsou terorizováni skupinami bojovníků Boko Haram již téměř osm let. Dívky jsou však kvůli výslechům a také z bezpečnostních důvodů stále zadržovány a s rodinami se mohly setkat jen několikrát.

 

A tak obyvatelé Chiboku stále žijí ve strachu, zatímco Boko Haram pokračuje v útocích na osady v okolí. Mnoho rodin uprchlo do přibližně pět kilometrů vzdáleného Mbala. V Chiboku v současné době operují početné vojenské jednotky a tři z třinácti škol fungují jen v omezeném provozu. Rodiče mají strach posílat děti do školy kvůli obavám, že Boko Haram může kdykoli udeřit znovu. Veškeré aktivity církve probíhají za přísných bezpečnostních opatření.

 

Nedávno zveřejněná zpráva UNICEF hovoří o prudkém nárůstu počtu dětí, které jsou nuceny k sebevražedným bombovým útokům – zatímco za celý rok 2016 bylo zaznamenáno 30 útoků, jen za první tři měsíce letošního roku se jejich počet vyšplhal na 27. Autoři zprávy označují únosy dětí páchané Boko Haram jako „systematické“ a považují je za „hnací sílu“ aktivit skupiny v oblasti Čadského jezera. Unesené dívky jsou často nuceny předčasně vstupovat do manželských svazků, v rámci kterých se stávají sexuálními otrokyněmi.

 

Modlete se, aby Bůh nadpřirozeným způsobem pomáhal dětem, které se staly obětí únosů, jejich znepokojeným rodinám, a také všem Nigerijcům, kterým teroristické akce Boko Haram způsobily bolest a ztráty. Kéž je mnoho dalších dívek propuštěno ze zajetí a radostně se shledají s rodinami, které po nich touží již takovou dobu. Modlete se, aby vládnoucí představitelé země zřetelně zakoušeli Boží vedení, zatímco společně usilují o osvobození zajatkyň, zajištění ochrany osad a předvedení pachatelů před spravedlnost. Věříme, že Bůh i uprostřed všeho utrpení naplní své zaslíbení a obrátí veškeré zamýšlené zlo k dobrému (1. Mojžíšova 50,20).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.