Aktuálně

 

20. 05. 2017

Indonésie: Guvernér odsouzen k odnětí svobody na základě obvinění z údajného rouhání

 

 
Basuki Tjahaja Purnama (Čang Wan-süe). Fotografie: Wikimedia Commons / Úřad vlády Indonéské republiky

(ABC News, World Evangelical Alliance, The New York Times)

 

V napjatě sledovaném procesu, který byl všeobecně vnímán jako test náboženské snášenlivosti v zemi s nejpočetnější muslimskou komunitou, byl Basuki Tjahaja Purnama (mezi lidmi známý jako „Ahok“) nakonec odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody za údajné rouhání. Rozsudek nad jakartským guvernérem padl 9. května, trest byl vyšší než se očekávalo a mnohé jeho podporovatele doslova šokoval. V televizních zprávách se objevily záběry, na kterých někteří z nich před soudní síní plakali.

 

Ahok byl obviněn z rouhání v návaznosti na své prohlášení, že muslimští duchovní zneužili verš z Koránu k uvedení voličů v omyl – tvrzením, že muslimové nesmějí hlasovat pro křesťanského kandidáta. Sám odmítl nařčení, že se dopustil něčeho nepatřičného a snažil se vysvětlit, že nekritizoval Korán, ale pouze výklad, který duchovní aplikovali na předmětný verš. Jeho právníci se proti rozhodnutí odvolají.

 

V obavách z možných střetů mezi Ahokovými podporovateli a radikálními islamisty byly do ulic hlavního města povolány tisíce policistů. Radikálové požadovali, aby byl guvernér na základě obvinění zbaven funkce a uvězněn. Přestože jsou indonéské orgány kritizovány za nedostatečnou ochranu příslušníků náboženských menšin, prezident Joko Widodo, významný Ahokův podporovatel, v souvislosti s procesem vyzýval všechny strany ke zdrženlivosti a respektování zákonných procedur.

 

Modlete se za pokoj ve všech oblastech Indonésie, kde napětí vyvolané politickou kontroverzí vyvolalo rozbroje mezi místními obyvateli. Kéž prezident Widodo i další vedoucí představitelé reagují na nastalou krizi moudře a diplomaticky, aby v zemi opět zavládla jednota a harmonie. Pozvedejte na modlitbách také Ahoka, kterému hrozí přísný trest za nesprávně vyložený komentář. Vyprošujte Ježíšovu přítomnost nejen jemu osobně, ale rovněž jeho příbuzným, kolegům a podporovatelům, zatímco čekají na výsledek odvolání. Zatímco se Obhájce bude přimlouvat [u Otce] v jeho prospěch (Jan 16,26), kéž Ahokova neochvějná víra a odvaha poslouží díky široké publicitě případu mnoha lidem po celém světě.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.