Aktuálně

 

23. 09. 2017

Írán: Křesťanským dětem je odpírána možnost samostatného náboženského vyučování

 

 
Ilustrační fotografie: Šíráz, Írán

(Christian Solidarity Worldwide)

 

Letos v září bylo dětem rodičů z denominace „Íránská církev“ ve městech Rašt a Šíráz oznámeno, že buď musí začít navštěvovat hodiny šíitského islámu, nebo ze školy odejít. Až donedávna měly děti možnost absolvovat vlastní náboženskou výuku navrženou zástupci křesťanské komunity a schválenou ministerstvem školství. (Většinu dětí tvoří křesťané druhé generace, kteří jsou podle ústavy oficiálně považováni za příslušníky uznané náboženské menšiny.)

 

Pokud chtělo dítě studovat jiné náboženství než islám, stačilo předložit žádost o vynětí z povinnosti studia šíitského islámu podepsanou zástupcem denominace. V současné době však příslušné orgány odmítají tuto žádost akceptovat se zdůvodněním, že je církev „nelegální organizace“. Děti podle nich mohou buď souhlasit se studiem islámu, nebo do školy přestat chodit.

 

Podle odstavce 30 íránské ústavy je stát povinen poskytnout všem dětem bezplatné vzdělávání až do dokončení střední školy. Postoj přijatý vzdělávacími institucemi v Raštu a Šírázu toto právo žákům základních škol a studentům škol středních odpírá – pokud nesouhlasí s náboženským vyučováním, které se neslučuje s jejich vlastní vírou.

 

Írán je členem Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, který přiznává rodičům právo zajistit dětem náboženskou a morální výchovu dětí v souladu s jejich vlastním přesvědčením. Kromě toho země ratifikovala Úmluvu OSN o právech dítěte, jejíž signatáři jsou povinni všem dětem zajistit přístup k základnímu, středoškolskému i vysokoškolskému vzdělání.

 

Více informací o problémech, se kterými se křesťané v Íránu potýkají, naleznete na stránce Iran Country Report.

 

Modlete se, aby Bůh tyto vzácné děti a jejich rodiny povzbuzoval, pomohl jim se s nastalou komplikovanou situací vypořádat a ukázal jim cesty k rozumnému řešení. I když je v současné době ohroženo právo dětí na vzdělávání, kéž kvůli tomu nepřestanou toužit po poznání. Kéž je Boží Duch také naplní touhou růst a učit se od Mistra Učitele, aby „prospívaly na duchu i na těle a byly milé Bohu i lidem“ (Lukáš 2,52). Modlete se, aby se Bůh dotkl srdcí představitelů vzdělávacího systému, aby zajistili dodržování práv křesťanských studentů v souladu s místní ústavou a zejména také s Božím Slovem.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.