160 lidí přišlo o život během vánočních svátků

Nigérie

 

Při koordinovaných útocích na převážně křesťanské oblasti v nigerijském státě Plateau zabili teroristé podle údajů 160 lidí, z nichž mnozí se připravovali na vánoční program ve svých sborech.

Podle úředních osob i tamních obyvatelů přišli při masakrech ve vesnicích Barkin Ladi a Mangu o život tamní pastoři a došlo ke zničení stovek domů. Podle Dawzino Mallau, místního křesťana žijícího v okrese Bokkos, zabili útočníci například baptistického kazatele Solomona Gushe spolu s devíti členy jeho rodiny.

„Při těchto útocích byla zabita řada pastorů. V jednom případě útočníci zavraždili pastora, jeho manželku a pět jejich dětí,“ uvedl v textové zprávě Mallau pro agenturu Morning Star News (MSN). „Těch teroristů byly stovky a útok provedli záměrně, právě když se křesťané připravovali na vánoční dění v církvi. Většina zabitých věřících byli ženy, děti a staří lidí, kteří nemohli utéct,“ uvedl Mallau.

 Alfred Mashat, další obyvatel z oblasti Bokkos, uvedl rovněž v textové zprávě pro MSN, že „o život přišlo asi 160 křesťanů a teroristé zničili stovky domů.“ Podle jeho přesvědčení spolu s teroristy provádějí tyto útoky také ozbrojení pastevci z kmene Fulbů. Oba kontakty pak vyjmenovaly některé ze zabitých křesťanů, které osobně znali.

V pondělí 25. prosince pak místní úřady útoky potvrdily a šéf státního úřadu v Bokkos v prohlášení pro agenturu AFP uvedl, že již mají potvrzeno 113 zavražděných lidí při dobře koordinovaných útocích na nejméně dvacet vesnic. Podle jeho slov byly další, více jak tři stovky zraněných, převezeny do místních nemocnic.

Guvernér státu Plateau Caleb Mutfwang v pondělí 25. prosince v reakci na toto vraždění prohlásil: „Je to nepřijatelné a je toho již dost. Tyto hloupé, nesmyslné a nikým nevyprovokované činy musí skončit.“ Guvernér pak slíbil, že ve snaze řešit nejistou situaci v oblasti „posílí účast bezpečnostních agentur“.

V místních médiích jsou útočníci označováni jako „bandité“, což je souhrnný název pro směsici kriminálních živlů, k nimž jsou přidruženi také fulbští pastevci, jejichž stáda trpí suchem a ubývající půdou vhodnou pro dobytek. Někteří z převážně muslimských útočníků, kteří mají k dispozici motocykly a jsou dobře vyzbrojeni sofistikovanými zbraněmi získanými nezákonným způsobem mimo Nigérii, mají být údajně žoldáci z Čadu nebo Nigeru.

Odhaduje se, že jejich počet se pohybuje v desítkách tisíc. Tito útočníci působí v severní Nigérii již více než deset let a v poslední době stále více expandují do Plateau, Benue a dalších států, včetně již také některých oblastí v jižní Nigérii. Křesťanští představitelé a další pozorovatelé se rovněž domnívají, že součástí útočících zločineckých gangů jsou i příslušníci islámské extremistické skupiny Boko Haram a skupiny napojené na Islámský stát provincie Západní Afrika (ISWAP).

Křesťanští představitelé v Nigérii vyjádřili přesvědčení, že útoky pastevců na křesťanské komunity ve střední Nigérii jsou inspirovány jejich touhou násilně převzít území křesťanů a prosadit zde islám, neboť desertifikace jim ztížila udržení stád.

Za uplynulý rok 2023 vede Nigérie pomyslný žebříček organizace Open Doors v počtu zabitých křesťanů. Na seznamu zemí s nejsilnějším pronásledováním křesťanů se posunula Nigérie v roce 2023 z předešlého sedmého místa na šestou pozici, což je její zatím nejhorší hodnocení.

Militanti kmene Fulbů, Boko Haram, provincie Islámský stát Západní Afrika (ISWAP) a další teroristé provádějí nájezdy na křesťanské komunity, zabíjejí, mrzačí, znásilňují a unášejí s cílem získat za unesené výkupné anebo je sexuálně zotročovat,“ uvádí zpráva Open Doors. „V letošním roce se toto násilí přelilo i do křesťanské většiny na jih země. Nigerijská vláda nadále popírá, že by se jednalo o náboženské pronásledování, takže porušování práv křesťanů je prováděno de facto beztrestně.“

Podle zprávy britské parlamentní komise pro mezinárodní svobodu z roku 2020 zahrnuje několikamilionová převážně muslimská populace Fulbů, obývající Nigérii a země Sahelu, stovky klanů mnoha různých linií, kde většina sice nezastává extremistické názory, ale mezi nimiž se přesto někteří Fulbové hlásí k radikální islamistické ideologii.

„Tito Fulbové si osvojují strategii srovnatelnou s Boko Haram a ISWAP a odhalují svůj jasný záměr soustředit svoji agresi na křesťany a silné symboly křesťanské identity,“ uvádí zmíněné parlamentní zpráva.

‒ Podle Christian Daily International-Morning Star News, 26. prosince 2023

 

-    -    -

 

Nigérijský partner sesterské organizace Hlasu mučedníků - Release International (RI) ve Velké Británii - potvrdil, že ve vesnici Dares bylo zavražděno devět členů církve, včetně pastora Solomona Gushe.

Potvrzují, že k útokům došlo během vánočních oslav, a říkají: ‚Jsme hluboce zarmouceni těmito incidenty a odsuzujeme tato zabíjení a útoky na nevinné křesťany během jejich bohoslužeb.‘

„Naše srdce patří sužovaným křesťanům v Nigérii. Připojujeme se k nim v jejich smutku,“ říká Paul Robinson, generální ředitel britské organizace RI, která podporuje pronásledované křesťany po celém světě.

RI ve své nejnovější výroční zprávě Persecution Trends opět uvedla Nigérii jako zemi, kde má pronásledování narůstat.

„Vyzýváme k modlitbě za církev,“ dodává Paul Robinson, a za Nigérii, aby přijala rozhodná a účinná opatření na ochranu svých zranitelných křesťanských komunit.

Nejnovější zpráva Persecution Trends organizace Release International varuje: „Neustálé zabíjení malých skupin a jednotlivců se šíří napříč centrálními oblastmi jižní Kaduny, Benue, Plateau a Taraba.

Džihádisté a jejich spojenci útočí na křesťanské komunity, ‚zbavují je jejich území tím, že ničí jejich zásoby potravin a nutí je konvertovat nebo uprchnout‘.

Tak tedy dokud máme čas, čiňme dobro všem, zvláště však těm, kteří patří do rodiny víry. Galatským 6:10  (CSP)

 

160 lidí přišlo o život během vánočních svátků

Pohřeb křesťanů povražděných o letošních Vánocích v jedné z vesnic v nigerijském státě Plateau