Čtyři křesťané zastřeleni

Súdán

 

23. ledna byli v Súdánu zastřeleni čtyři křesťané. Z jejich vraždy jsou podezíráni islámští extrémisté.

Kromě usmrcených křesťanů byly zraněny další čtyři osoby poté, co útočníci zničehonic začali střílet na skupinu křesťanů, která se vracela k ránu do ubytovacího střediska v Kadugli, hlavním městě súdánské provincie Jižní Kordofán.

Podle tamního zdroje súdánsko-americký pastor Ibrahim Kandr, Ismail Osman, Bashir Almaak a Ayoub Ibrahim přicházeli mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní spolu s dalšími křesťany z města do svého domova v Um Durein, když na ně znenadání zahájili palbu neznámí útočníci.

Podle nejmenovaného místního zdroje islámští extrémisti, kteří od roku 2011 tuto oblast terorizují, monitorují pohyb ve městě i mimo něj a pravděpodobně zaznamenali skupinu křesťanů na jejich zpáteční cestě.

Súdánští křesťané vyjadřují své zděšení a na sociálních médiích vyjadřují solidaritu s rodinami zabitých a zraněných.

Těla čtyř zabitých křesťanů byla převezena do Chartúmu, kde budou pohřbena.

 

V jihozápadní súdánské provincii Jižní Dárfúr byli 8. ledna v městě Nyala zatčeni dva křesťané maskovanými muži, o kterých se předpokládalo, že šlo o příslušníky tajné policie. Zadržení křesťané byli ještě téhož dne propuštěni bez jakéhokoli obvinění.

Dva konvertité, jejichž jména zde z bezpečnostních důvodů neuvádíme, byli zatčeni muži, kteří k jejich křesťanskému obydlí přijeli v automobilu majícím označení, které používají vládní vozy. Zadržení křesťané pak byli učiteli islámu obviněni z evangelizace a bylo jim řečeno, že s tím musí ihned přestat.

V roce 2019 skončila po vlně protestů v zemi islamistická vláda diktátora Umara al-Bašíra. Po dva roky pak docházelo k pokroku v oblasti náboženské svobody. Tento nadějný vývoj však ukončil vojenský převrat z 25. října 2021. Od té doby se opět vrací státem řízené pronásledování.

Počet křesťanů v Súdánu je odhadován na dva miliony, což je zhruba 4,5% z celkové populace 43 milionů.

Poté, co byl v dubnu 2019 Bašír zbaven po své třicetileté vládě moci, podařilo se přechodné civilní vládě zrušit některá ustanovení islámského zákona šaríja. Bylo zakázáno označovat jakoukoli náboženskou menšinu za „nevěřící“, čímž de facto skončila platnost zákonu o odpadlictví, které se mělo podle šaríja trestat smrtí.

Od převratu z 25. října 2021 křesťané v Súdánu pociťují, že se opět vrací represivní a tvrdé stránky islámského zákona. Abdalla Hamdok, který od září 2019 vedl jako premiér přechodnou vládu, byl zatčen a téměř měsíc zadržován v domácím vězení, aby byl poté na základě nejasné dohody o dělbě moci znovu v listopadu 2021 do své funkce dosazen. 

Hamdok se musel vypořádat s dlouhodobou korupcí i islámským „státem ve státě“ bujícími za éry Bašírova režimu ― přičemž tytéž síly je třeba hledat za odstraněním přechodné vlády během říjnového převratu z roku 2021.

Pronásledování křesťanů nestátními aktéry pokračovalo před i po převratu.

Na seznamu zemí, kde je nejtěžší být křesťanem, který každoročně uveřejňuje organizace Open Doors, si pro rok 2023 Súdán pohoršil, když poposkočil na desátou příčku z předchozího třináctého místa, jež zaujímal minulý rok. Důvodem horšího hodnocení bylo pokračující pronásledování nestátními elementy i skutečnost, že reformy týkající se zlepšení náboženských svobod nebyly důsledně prosazovány na celém území země.

Súdán se tak dostal do první desítky zemí po šesti letech. Zpráva amerického ministerstva zahraničí o mezinárodní náboženské svobodě uvádí, že podmínky se v Súdánu poněkud zlepšily, zejména vzhledem dekriminalizaci odpadlictví i zastavení demolice kostelů, nicméně konzervativní islám stále dominuje společnosti; křesťané čelí diskriminaci a potýkající se s problémy při získávání licencí na stavbu církevních budov.

Americké ministerstvo zahraničí vyškrtlo v roce 2019 Súdán ze seznamu zemí zvláštního zájmu (CPC), které se vyznačují „systematickým, trvalým a hrubým porušováním náboženské svobody“ nebo takové projevy tolerují, a zařadilo Súdán do mírnější kategorie na seznam sledovaných zemí. Na seznamu CPC přitom Súdán figuroval v letech 1999 až 2018.

Morning Star News, 27. ledna 2023

Čtyři křesťané zastřeleni

Lokace inkriminované súdánské provincie Jižní Kordofán.