Davové násilí po uznání církevního společenství

Egypt

V roce 2016 byl v Egyptě zřízen vládní výbor, který se měl zabývat více než 3 700 žádostmi o legalizaci církevních budov, jejichž stavba nebyla předtím úředně schválena. Třebaže byl proces pomalý, bylo od té doby pravomocně zkolaudováno téměř 2000 církevních staveb.

Reakce muslimské komunity, která je proti procesu legalizace, často vyústila v protesty. 23. června demonstroval početný dav proti zákonnému uznání stavby kostela archanděla Michaela v al-Hilla, vesnici v Horním Egyptě. Budova kostela, která byla postavena v roce 2003, fungovala až do nedávného schválení bez oficiální registrace. V očekávání problémů se zveřejněním kladného rozhodnutí vyslaly úřady pro jistotu bezpečnostní síly, aby střežily budovu kostela. Když se ale velký dav nedostal ke kostelu, obrátili se extrémisté místo toho na domy, obchody a vozidla v okolí. A než byl konečně obnoven pořádek, podařilo se jim spoustu z toho zdemolovat.

Mnozí z protestujících trvali na tom, že existence kostela odporuje islámskému právu, a to s odkazem na tzv. „Omarovy podmínky“ – mandát, který pochází od chalífa Omara I. z roku 637. Tento dokument mimo jiné nařizoval, že křesťané a Židé žijící v područí muslimů nesmějí stavět či opravovat jakékoli vlastní bohoslužebné objekty.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 28. července 2022