Dva koptové zavražděni příslušníky Islámského státu

Egypt

 

Dva křesťané, otec a syn, byli 30. srpna zavražděni na Sinajském poloostrově. Podle všech insignií mají tento čin na svědomí příslušníci Islámského státu (IS).

Na základě výpovědí příbuzných byli dva koptští křesťané, Salama Moussa Waheeb a jeho syn Hany, zastřeleni během své práce na polích ve vesnici Gelbana, která se nachází asi dvacet kilometrů východně od města El Qantara při Suezském kanále. Zprávu uveřejnil koptský webový portál Wataninet.

Čtyřicetiletý Hany byl ženatý a zanechal po sobě manželku a dvě dcery.

Sinajská provincie Islámského státu je odnoží IS, která vede od roku 2011 povstalecké boje v Egyptě na území Sinajského poloostrova. V roce 2017 tato teroristická skupina uveřejnila video, kde prohlašuje, že k záměrům skupiny patří eliminace egyptské koptské komunity a „osvobození Káhiry“. Následně pak došlo k sérii ozbrojených útoků.

Vražda obou koptů se však také časově shoduje se zintenzivněním boje mezi egyptskými armádními silami a militanty IS, kteří se začali přesouvat západnějším směrem, z poloostrova směrem do guvernorátu Ismailia. Zatímco Gelbana je geograficky lokalizována v guvernorátu Severní Sinaj, administrativně spadá pod Ismailia. (Egypt je administrativně rozčleněn na 27 guvernorátů)

O dva týdny dříve obyvatel Gelbany jménem Mada Masr uvedl, že nejméně tři civilisté přišli o život kvůli zbloudilým kulkám pocházejícím z přestřelek mezi militanty IS a příslušníky egyptské armády, k nimž se ještě přidali někteří vesničané. Armádní vojáci tamním obyvatelům řekli, aby opustili své domovy a přestěhovali se do jiných oblastí. Pro některé to ovšem znamená opětovné vykořenění, když předtím museli kvůli útokům opustit své domovy v severovýchodním cípu země hraničícím s Pásmem Gaza.

World Watch Monitor, 7. září 2022