Dva nigerijské státy čelí nové vlně zabíjení

Nigérie

Nedávné útoky militantů v Nigérii po sobě zanechaly desítky mrtvých a unesených, stejně jako množství zničených obydlí. Při těchto opakovaných útocích jsou terčem především křesťané, kteří striktně odmítají islamistickou ideologii.

Ve státě Benue bylo za minulý měsíc zabito více než 60 vesničanů. 1. dubna přišlo násilně o život minimálně šest křesťanů ve vesnici Ikobi v distriktu Apa. Podle jednoho z tamních obyvatel byla vyloupena řada domů. Téhož večera došlo k útoku na bohoslužebné shromáždění v distriktu Logo. Během tohoto útoku zabili militanti křesťana jménem Orolumunga Changogi, dalších několik věřících zranili a pět křesťanů unesli, včetně pastora Gwadue Kwaghtyo.

K dalšími incidentu v Nigerijském státě Benue došlo začátkem tohoto měsíce. 7. dubna napadli militanti tábor pro vnitřně vysídlené obyvatele. Předpokládá se, že útočníci jsou příslušníky fulbského etnika. Tento záchytný tábor poskytuje azyl pro zhruba třicet tisíc osob, převážně křesťanů, kteří museli utéct ze svých domovů kvůli útoku militantů.

Ozbrojenci tuto osadu obklíčili kolem sedmé hodiny večer a pak začali bez milosti zabíjet každého, kdo jim přišel do cesty. Třebaže se statistické údaje o incidentu u různých zdrojů liší, je jisté, že při tomto mimořádně brutálním útoku přišlo o život minimálně 35 osob, a to včetně těhotných žen a dětí. Uváděný počet přeživších obětí se pohybuje kolem padesáti. Tyto lidé byli transportováni do nejbližší nemocnice.

Ve státě Kaduna bylo minulý měsíc zabito 27 křesťanů, a to při dvou separátních útocích v distriktu Zangon Kataf. 10. března došlo k přepadení vesnice Ungwan Wakili, kdy podle očitých svědků útočili s teroristy i fulbští muslimští pastevci. O čtyři dny později přišlo o život 10 křesťanů ve vesnici Langson a desítky dalších obyvatel utrpěly zranění.

  K dvěma dalším separátním incidentům došlo v březnu, v obou případech útočníci přepadli dva pastory přímo v jejich obydlí. 10. března se teroristé vloupali v noci do domu pastora Dadi Babase v době, kdy tento duchovní nebyl doma, protože odcestoval na pohřeb svého bratra. Útočníci zabili pastorova syna a pak unesli pastorovu manželku a tři další rodinné příslušníky. Pastorovu ženu teroristé později propustili, neboť byla nemocná, ale zbylí tři členové rodiny zůstávají nezvěstní. O několik dní později, 23. března, přepadli islámští militanti dvě vesnice poblíž Kasuwan Magani. Útočníci vešli do domu jednoho pastora, kterého ihned zabili a jeho ženu odvedli jako rukojmí.

Reverend Joseph Hayab, předseda pobočky Křesťanské asociace Nigérie, k těmto násilnostem uvedl: „Ke komu bychom volali a od koho bychom mohli čekat pomoc vyjma Boha? Jen pro vaši informaci, od chvíle, kdy ve státě Kaduna došlo k tomuto vraždění křesťanů, nebyl v této souvislosti zatčen jediný člověk.“

K nejnovějšímu útoku ve státě Kaduna došlo v noci z 15. na 16. dubna, kdy islámští teroristé a fulbští pastevci přepadli většinově křesťanskou vesnici Runji v distriktu Zangon Kataf. Podle zpráv bylo při útoku zabito 33 osob.

 „Prosím, modlete se za nás. Je to černá neděle, o život přišlo 33 křesťanů, které zde povraždili pastevci a teroristé 16. dubna v ranních hodinách,“ prohlásil v textové zprávě pro agenturu Morning Stars News (MSN) tamní rezident Mugu Zakka Boko. Svou výpověď pak uzavírá slovy: „Dnes 17. dubna jsme je pohřbili.“

Nad masovým hrobem těchto třiatřiceti křesťanů promluvil anglikánský biskup rev. Jacob Kwashi z diecéze Zonkwa státu Kaduna: „Za posledních sedm a půl let jsme zde na jihu státu Kaduna byli svědky řádění zlých sil, které se rozhodly, že nám budou v naší zemi co nejvíce škodit, a my nevíme, kdy tomu bude konec. A přitom je očividné, že vláda by byla schopna tomuto zlu zabránit, a to jak naše provinční, tak i federální nigerijská vláda. Ano, oni by tomu mohli učinit přítrž, ale chtějí opravdu tohle zlo zastavit?“

Podle rev. Beauta Motty z evangelikální církve ECWA šlo ve skutečnosti již o třetí násilný útok v této oblasti za jediný týden a kromě mrtvých a zraněných křesťanů bylo zničeno i 40 domů.

„O čtyři dny dříve byli ve stejné vesnici zabiti dva křesťané,“ řekl Motty. „A dalších 17 křesťanů bylo zabito v tutéž dobu v nedaleké vesnici Atak Njei.“

Francis Sani, zástupce úřadu vládní oblasti Zangon Kataf, potvrdil v tiskovém prohlášení zabití 33 křesťanů.

„Útočníci mrzačili a upalovali převážně ženy a děti, zapalovali domy, drancovali a nakonec za sebou zanechali 33 mrtvých. Další lidé utrpěli zranění různého stupně, někteří byli v kritickém stavu odvezeni do nemocnice. Škoda na zničeném majetku jde do milionů,“ prohlašuje Sani a své vyjádření končí slovy: „Jsme zdrceni a šokováni mírou tohoto nesmyslného krveprolití.“

Za uplynulý rok 2022 vede Nigérie pomyslný žebříček v počtu zabitých křesťanů. Podle agentury Open Doors dosáhlo toto číslo podle došlých zpráv 5014 zavražděných osob. Počet unesených křesťanů byl v Nigérii rovněž nejvyšší na světě a to 4726. V uplynulém roce byla Nigérie druhou zemí (hned za Čínou) s největším počtem útoků na křesťanské církve i vnitřně vyhoštěné obyvatelstvo. Podobně tragická statistika pak hovoří o počtech sexuálně zneužívaných žen, vynucených sňatků, případů psychického týrání, útoků na firemní sídla či domácnosti křesťanů.

 „Fulbští povstalci, teroristické skupiny Boko Haram a Provincie Islámský stát Západní Afriky (ISWAP) i další ozbrojené skupiny provádějí nájezdy na křesťanské komunity, zabíjejí, mrzačí, znásilňují a unášejí obyvatele za účelem výkupného nebo sexuálního otroctví,“ uvádí se ve zprávě Open Doors. „V letošním roce se toto násilí navíc přelilo i do křesťansky většinového jihu země. Nigerijská vláda přitom nadále popírá, že se jedná o náboženské pronásledování, takže porušování práv křesťanů je prováděno fakticky beztrestně.“

Třebaže násilí, které sužuje Nigérii, má i své etnické a politické prvky, křesťané jsou v hledáčku militantních islámských skupin, které usilují o získání politické moci a kontroly nad celou zemí, bez diskuze na prvním místě.

Zdroje: Morning Star News, The Voice of The Martyrs, Open Doors, březen – duben 2023

Dva nigerijské státy čelí nové vlně zabíjení

17. dubna se konal ve vesnici Ruji v nigerijském státě Kaduna pohřeb 33 křesťanů zabitých při útoku teroristů. (foto Morning Star News)