Dva pastoři již 7000 dnů ve vězení

Eritrea

V roce 2002 schválila eritrejská vláda legislativu, která v zemi omezila náboženskou svobodu a postavila mimo zákon všechna náboženská uskupení vyjma stoupenců sunnitského islámu, eritrejského pravoslavné církve, římskokatolické církve a církve luterské. Od té doby se dostaly do vězení stovky věřících křesťanů, kteří jsou často po léta drženi bez soudního procesu.

Před svým zatčením byl pastor Haile Naizgi (v některých starších zprávách je jeho jméno též přepisováno jako Naizghi nebo Nayzgi) předsedou eritrejské letniční denominace Full Gospel Church of Eritrea (FGCE), zahrnující zhruba 150 domácích církevních společenství. Tyto skupiny byly vládním dekretem přinuceny ukončit svoji činnost, ale obdržely současně k vyplnění formulář s žádostí o úřední registraci. Přestože bylo vše řádně vyplněno a včas odesláno, zástupci společenství neobdrželi od úřadů žádné vyjádření. Místo toho byl v květnu 2004 zatčen pastor Haile, který od té doby zůstává bez přestávky ve vězení.

Dalším vězněným církevním představitelem je dr. Kiftu Geremeskel, který v době svého zatčení zastával funkci předsedy Eritrejské evangelikální aliance a byl i členem výkonného výboru FGCE. Také on zůstává ve vězení od svého zatčení z 23. května 2004.

O minulém víkendu tak překonalo věznění obou pastorů smutný milník sedmi tisíc dní. S odkazem na tuto skutečnost prohlásil Todd Neddleton z amerického Hlasu mučedníků: „Toto číslo také znamená, že prožili nějakých tisíc víkendů bez svých rodin. Děti, které byly v době jejich zatčení malé, mezitím vystudovaly a jsou nyní samy rodiči. Sám jako otec a dědeček bych plakal při pomyšlení na všechny ty významné životní chvíle, které tito dva svědkové víry museli obětovat pro Boží Království.“

Podle dr. Berhane Asmelashe, eritrejského lékaře a pastora, který byl sám v Eritreji vězněn, a zároveň vedoucího partnerské organizace Release Eritrea se sídlem ve Velké Británii, se odhaduje, že v eritrejských vězení pobývá v současnosti v podobné situaci ‒ tedy bez řádného soudního procesu a verdiktu ‒ kolem čtyř set křesťanů.

Pamatujme v modlitbách na oba pastory a vyprošujme pro ně Boží ochranu i sílu obstát v tak mimořádně náročné zkoušce víry.

Oba pastory i další trpící křesťany můžete rovněž podpořit podepsáním petice adresované eritrejské vládě, která je k dispozici na stránkách amerického Hlasu mučedníků: Petice za osvobození křesťanů

The Voice of the Martyrs, Kanada, 27. července 2023

Dva pastoři již 7000 dnů ve vězení

Pastor Haile Naizgi a dr. Kiflu Gebremeskel