Dva případy vraždy křesťanských farmářů

Pákistán

 

6. února Muhammad Waseem, muslimský vlastník půdy v paňdžábské oblasti Khanewal, napadl a zabil křesťanského zemědělského dělníka, kterého ho předtím obvinil z krádeže pomerančů na svém pozemku. Katolický křesťan Emmanuel Masih právě zavlažoval v brzkých ranních hodinách sad, když za ním přišel Waseem spolu s dalšími čtyřmi muži. Přestože Emmanuel tvrdil, že je nevinný, pět mužů brutálně ubilo tohoto otce šesti dětí k smrti.

Podle policejních zpráv však nebyly nalezeny žádné důkazy na podporu obvinění z krádeže, a policie naopak vznesla obvinění proti majiteli pozemku a dvěma jeho komplicům. Emmanuelovi rodinní příslušníci si ale kladou otázku, zda bude spravedlnosti v tomto případě učiněno zadost. Když Zahid Sahotra, Emmanuelův synovec, mluvil o problémech, s nimiž se setkávají křesťané ve vesnici, posteskl si: „Jsme velmi chudí a příliš slabí na to, abychom si dovolili urazit muslimské vesničany. Vědí, že jsme bezmocní a že jim projde cokoliv, dokonce i vražda.“ Bez finančních prostředků potřebných k získání dobrého právního zástupce se rodina obává, že zodpovědné osoby budou brzy propuštěny na kauci.

Není to poprvé, co byla letos spáchána vražda člena tak zranitelné komunity pákistánských křesťanů. 11. ledna byl zastřelen křesťanský farmář jménem Allah Ditta během rozepře, ve které se postavil třem muslimským mužům, jež kradli a ničili ovoce v jeho sadu. Následovala hádka, v níž byl tento křesťan nazván „chuhra“ – hanlivý výraz používaný pro křesťany.

Syn oběti, Shahbaz Masih, který byl náhodou se svým otcem při incidentu, později uvedl, že muži posměšně prohlásili, že „nebude šance na spravedlnost“, i kdyby křesťanského farmáře zabili. Jeden ze tří útočníků, identifikovaný pouze jako jistý Usáma, pak vytáhl zbraň a střelil farmáře do hrudi. Ještě než pachatelé z místa činu uprchli, varovali Shahbaze, že ho i s rodinou zabijí, bude-li kontaktovat policii.

Shahbaz sice ihned zavolal sanitku, jeho otec ale ještě před příjezdem zdravotníků zemřel. Všichni tři muži byli zatčeni a obviněni z vraždy křesťana. Útočníci však pocházejí z bohatých rodin se silnými politickými vazbami. Otec střelce, penzionovaný armádní důstojník, nabídl Allahově rodině 500 000 rupií (asi 40 000 Kč), pokud obvinění stáhne. Jelikož rodina jeho úplatek odmítla přijmout, panují určité obavy z možné odvety, i vzhledem k vlivnému postavení bývalého důstojníka.

Postižené rodině je naštěstí poskytována podpora jak ze strany sousedů, tak i od advokátních skupin obránců lidských práv. Jeden z jejich upřímných muslimských sousedů prohlásil: „Ti vrazi ho bezdůvodně zabili a my stojíme za rodinou Allaha Ditty. Doufáme, že se jim dostane spravedlnosti.“

Pákistánští křesťané jsou při vyřizování právních záležitostí často znevýhodňováni kvůli své chudobě i nízkému společenskému postavení. V takových případech úřady nezřídka diskriminují náboženské menšiny a straní muslimským občanům.

― The Voice of the Martyrs, Kanada, 16. února 2023

 

Dva případy vraždy křesťanských farmářů

Emmanuel Masih po smrtícím útoku