Dvacet let útlaku eritrejské vlády

Eritrea

V květnu 2002 nechala eritrejská vláda uzavřít všechna neregistrovaná společenství a zavedla legislativu, která postavila mimo zákon jakoukoli náboženskou komunitu vyjma sunnitského islámu, eritrejské pravoslavné církve, římskokatolické církve a církve luterské. Ale i v rámci těchto schválených náboženských skupin došlo k prosazení řady restrikcí a kontroly státu.

Dnes, více než dvacet let po zavedení omezující legislativy, pokračuje pronásledování v zemi, která je někdy příznačně označována za „Severní Koreu Afriky“. Dr. Berhane Asmelash z lidsko-právní organizace Release Eritrea, uvádí, že „Eritrea svým počtem vězení připomíná jeden obří žalář“. Zacházení se zadržovanými osobami v eritrejských věznicích bylo vždy mimořádně kruté. Místo cel se často používaly kovové přepravní kontejnery, kde jsou lidé nuceni spát na holé podlaze v extrémním horku či chladu pouště.

Podle posledních zpráv je v současné době v Eritreji odhadem 220 křesťanských vězňů. Většina z nich je z letničních nebo evangelikálních společenství, a mnozí z nich jsou ve vězení „na dobu neurčitou“ – tedy drženi léta bez obvinění a soudního procesu. Organizace spojených národů odhaduje, že ze země již uprchlo kolem půl milionu lidí. Avšak i navzdory tyranii, která zde panuje, křesťanství v Eritreji nadále roste. Pamatujme na eritrejské křesťany ve svých modlitbách.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 23. června 2022