Fulbští teroristé zabili více než sedmdesát křesťanů

Nigérie

Fulbští pastevci minulý týden zabili více než sedmdesát křesťanů ve vesnici ve střední Nigérii, což podle tamních zdrojů přimělo státní úředníky k prohlášení, že vzhledem k nedostatku ochrany ze strany vlády se občané musí sami bránit.

 „Během dvou dnů bylo fulbskými povstalci zabito přes sedmdesát křesťanů v komunitě Gbeji v naší místní vládní oblasti,“ řekl Terumbur Kartyo, předseda Ukumské oblastní rady kraje Ukum ve státě Benue.

Kartyo dodal, že v oblasti místní správy kraje Guma pastevci minulý týden zastřelili nebo zranili ve vesnicích Udei a Yelwata více než stovku křesťanů a tisíce lidí muselo tuto oblast opustit.

Bede Bartholomew, jeden z obyvatelů kraje Ukum, sdělil agentuře Morning Star News (MSN) v textové zprávě, že minulý týden bylo ve městě Gbeji zabito nejméně 56 křesťanů.

„Zatím prý bylo nalezeno a převezeno do márnice kolem 36 mrtvol,“ uvedl Bartholomew. Terrence Kuanum, další obyvatel oblasti, uvedl, že město Gbeji bylo napadeno společně s vesnicemi Vaase, Daudu, Tyotyev, Udei a Yelwata.

„Fulbští pastevci způsobili zmatek v mnoha částech státu,“ sdělil Kuanum.

Představitelé oblastní správy kraje Benue, kteří oblast minulý týden po útocích navštívili, uvedli, že neschopnost federální vlády omezit násilí ospravedlňuje poskytování vysoce výkonných zbraní skupinám místní domobrany.

„Trváme na naší žádosti, aby nám federální vláda udělila pro naše dobrovolné stráže povolení používat AK-47 a další automatické zbraně,“ řekl tajemník státní provinční vlády Anthony Ijohor, který zastupuje guvernéra státu Benue Samuela Ortoma. „Bezpečnostní agentury jsou přetíženy, a proto se naši lidé musí bránit sami.“

Podle tamního zdroje v Daudu, Guma (oblast místní správy), pastevci v úterý (18. října) zabili Philipa Tavershimu Tyohennu, křesťana, který v době napadení pracoval na své farmě.

Podle tamních obyvatel zabili 12. října v Yelwatě pastevci pět křesťanů.

„Fulbští pastevci zaútočili na naši komunitu v Yelwata asi v 13:00 ve středu, 12. října. Většina obětí byli křesťané pracující na svých farmách,“ řekl James Orduen. „Pět mrtvých těl našli místní lidé na farmách. Šest křesťanů bylo zastřeleno, další utrpěli zranění.

Waku Christopher, člen rady místní vlády v Guma, potvrdil zabití pěti křesťanů.

„Je pravda, že Fulbové napadli a zabili pět členů naší komunity v Yelwatě,“ řekl Christopher a dodal, že čtyři ze zraněných křesťanů byli ošetřeni v nemocnici.