Hrozby uprostřed obnoveného růstu církve

Libye

Libye, kdysi rušné středisko prvotního křesťanství, je nyní známa coby epicentrum pronásledování, které je natolik intenzivní, že dnes v této zemi žije jen malá hrstka křesťanů. V této souvislosti vešla tato země do povědomí světové veřejnosti, když v únoru 2015 příslušníci tzv. Islámského státu zavraždili na mořském břehu 21 egyptských koptů a o několik měsíců později ještě asi dalších třicet křesťanů. Libyjská vláda pak pronásleduje všechny osoby, které upadnou v podezření, že jsou misijně aktivní.

Podle jistých zpráv však i zde počet Ježíšových následovníků začíná opět růst, a to i navzdory nelítostné opozici jak ze strany tamní vlády, tak rodinných klanů.

Během prvních měsíců roku 2022 nechaly libyjské úřady zatknout několik mladých mužů pod zástěrkou ochrany „libyjských a islámských hodnot“. Zadržení se dostali pod zjevný tlak vyšetřovatelů a nakonec se údajně přiznali k pohrdání islámem a ke komunikaci se zahraničními organizacemi. Další věřící se podle zpráv musejí skrývat, když předtím na sociálních sítích čelili různým výhrůžkám.

Při posledním incidentu byl jistý mladík pobodán svým strýcem a tento útok přežil jen díky včasné pomoci jednoho ze svých přátel. Následně byl chlapec svojí rodinou přinucen k opětovnému praktikování islámu.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 12. května 2022