Islamistické převzetí moci znepokojuje místní křesťany

Sýrie

 

       V neděli 1. prosince 2024 bylo syrské město Aleppo náhle napadeno a dobyto islamistickými militanty. O týden později se povstaleckým skupinám podařilo ovládnout hlavní město Damašek, když se syrská vláda a armáda zhroutily a jejich vůdce Bašár al-Asad uprchl.

       Džihádistické skupiny bojovaly proti syrské vládě již po více než 10 let a křesťané se nyní obávají, že se brzy stanou terčem útoků. “Situace je stále nejasná”, uvedl jeden z pracovníků Hlasu mučedníků. Také dodal, že křesťané a kostely nebyly konkrétně napadeny a v některých se dokonce konaly bohoslužby. Během posledních deseti let uprchli mnozí křesťanů ze Sýrie kvůli bojům, ekonomickým potížím a přímým útokům na křesťany. Aleppo je druhé největší město v zemi a je domovem asi 25 000 křesťanů.

       Život syrských křesťanů vážně narušila občanská válka, která začala v roce 2011. V tomto brutálním konfliktu mezi jednotlivými muslimskými frakcemi se věřící dostali do křížové palby a byli týráni a napadáni ze všech stran. Ze země bylo vyhnáno více než 750 000 křesťanů.  

       Církve a věřící, kteří mohli zůstat v Sýrii, sloužili po celou dobu války jako maják naděje a zdroj míru pro křesťany i muslimy. Mnozí muslimové přišli ke Kristu, když k nim křesťané projevili soucit a poskytli praktickou pomoc. A zprávy o tom, že sousední země mohou syrské uprchlíky poslat zpět do Sýrie, dávají křesťanům naději, že ti, co přišli k víře v sousedních zemích, se vrátí a posílí místní církve.

       90 % Syřanů jsou sunnitští muslimové. Syrští křesťané tvoří výraznou menšinu, ale mnozí z nich se kvůli válce uchýlili do sousedních zemí.