Koptický křesťan na pět let uvězněn za „rouhání“.

Egypt

Za rouhání byl v Egyptě odsouzen k pětiletému vězení koptický křesťan. Zprávu uveřejnila organizace  Egyptská iniciativa pro osobní práva (EIPR), která muže zastupovala u soudu.

29. ledna shledal Hospodářský soud v Káhiře Marco Gergese vinným z „opovrhování islámem“, a ze „zneužívání náboženství k prosazování extremistických postojů a popírání hodnot egyptského rodinného života,“ uvedla ve své zprávě EIPR.

Gerges, kterého zpráva označuje za „soukromého občana“, byl zatčen v červnu 2021 na základě podezření, že ve svém mobilním telefonu má „sexuální obrázky“, které jsou podle žalobce „výsměchem islámskému náboženství“. Jak a proč byl vlastně Gerges zatčen však zůstává nejasné.

Podle lidsko-právní organizace EIPR, která sama je předmětem zájmu egyptského bezpečnostního aparátu, byla další obvinění týkající se porušování egyptského zákona o kriminalitě v kyberprostoru a zneužívání náboženství k prosazování extrémistických postojů přidána až dodatečně, aniž by Gerges a jeho zástupci dostali příležitost na tato nařčení reagovat.

EIPR, kterou v roce 2002 založil Hossam Baghat, je jednou z mála zbývajících lidsko-právních organizací, které v Egyptě ještě působí po vojenském převratu, který odstranil prezidenta Muhammada Mursího.

V listopadu minulého roku byla týmž soudním dvorem, který odsoudil Gergese, vyměřena Hossam Baghatovi pokuta ve výši 635 dolarů za šíření „falešných zpráv“ a hanobení Národního volebního úřadu v jednom tweetu z roku 2020. V roce 2016 přitom Baghat obdržel za svoji novinářskou statečnost cenu Anny Politkovské.

Zákon zakazující hanění „nebeského náboženství“ kriminalizující blasfémii je podle obránců lidských práv a kritiků současného režimu v Egyptě opakovaně používán k umlčení zdejších náboženských minorit. Podle zprávy americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu vytvořil zákon o rouhání v letech 2014 – 2018 z Egypta v tomto směru jedno z nejhorších právních prostředí na světě.

Podle EIPR se jen od počátku roku 2021 evidují již minimálně tři další případy podobné tomu Gergesovu, kdy se soudy uchýlily k „protiústavním a přepjatým zákonům, jako je zákon o rouhání anebo zákon porušování rodinných a společenských hodnot“.

„Takové přístupy otevírají dveře ke zneužívání těchto obvinění, k porušování svobody vyjadřování a svědomí, víry a tvořivosti,“ poznamenává se ve zprávě EIPR.

Na seznamu zemí podle míry pronásledování organizace Open Doors klesl Egypt v roce 2021 o čtyři příčky oproti roku předchozímu na pozici dvacátou. Podle pozorovatelů je tomu však spíše kvůli světové pandemii Covid-19, než by se situace tamních křesťanů opravdu zlepšila.

Třebaže je v poslední době jen málo nahlášených incidentů, zejména co se týče útoků na kostely, míra násilí vůči křesťanům zůstává vysoká. Pozorování EIPR eviduje, že během dvanáctiměsíčního období, které skončilo 30. září 2021, bylo v Egyptě zabito nejméně osm křesťanů a dalších padesát bylo kvůli své víře fyzicky napadeno.  

 

World Watch Monitor, 9. února 2022