Křesťan pokutován za hlásání víry

Bělorusko

 

1. června hudební skupina baptistických věřících pořádala pouliční vystoupení v běloruském městě Drahičyn, které leží na jihozápadě země. Kromě duchovní hudby vydávali členové skupiny také svědectví o své víře a další křesťané rozmlouvali s kolem procházejícími lidmi. Mezi členy týmu byl i sedmdesátiletý Vladimir Burshtyn, který na toto setkání cestoval ze svého domova více jak sto kilometrů.

Záhy u akce zasáhla policie, která věřící donutila jejich konání přerušit. Vladimír byl následně převezen na místní policejní stanici, kde byl obviněn z údajného „porušení pravidel pro organizování a vedení hromadné akce nebo demonstrace“. Předpokládá se, že se úřady na tohoto postaršího křesťana zaměřily v souvislosti s jeho minulými podobnými tresty za „organizování neschválených akcí“.

Vladimír byl zadržen až do druhého dne, kdy byl předveden před soudce. Ten mu během neveřejného jednání uložil pokutu 555 rublů (asi 7 000 Kč), což je více než průměrný měsíční důchod seniora. Pokutovaný křesťan se chce proti rozsudku odvolat.

Když byly v Bělorusku v roce 2002 přijaty zákony týkající se náboženství, byly předpisy upravující působení náboženských skupin považovány za vůbec nejpřísnější v Evropě. Podle dalších navrhovaných opatření je patrné, že vláda tuto legislativu nyní ještě zpřísňuje.

 ‒ The Voice of the Martyrs, Kanada, 15. června 2023

Křesťan pokutován za hlásání víry

Běloruská policie odvádí zadrženého Vladimira Burshtyna k výslechu.