Křesťané podzemní církve dostávají tvrdé tresty

Írán

Když si 13. srpna předvolaly íránské úřady jeden křesťanský manželský pár do Teheránu, věřící manželé se domnívali, že jde jen o navrácení jejich zabavených věcí.

Místo toho byli Homayoun Zhaveh a jeho manželka Sara Ahmadi zadrženi v teheránské věznici Evin, která je podle organizace na ochranu lidských práv proslulá tvrdým zacházením s lidmi považovanými za politické nepřátele státu.

„Zainteresované osoby se obávají o jejich zdraví, zvláště když Homayoun trpí pokročilou Parkinsonovou chorobou," uvádí k případu organizace Christian Solidarity International (CSI) v prohlášení z 6. října s odkazem na informace agentury Middle East Concern (MEC).

CSI a další lidsko-právní organizace nedávno vyzvaly k modlitbám za Zhaveha (63) a Ahmadii (44). Agentura MEC uvedla, že tito manželé byli poprvé zatčeni v červnu 2019 pro podezření z příslušnosti k „ilegální organizaci“, přičemž Zhaveh strávil měsíc ve věznici Evin a Ahmadii tam drželi 67 dní – z toho polovinu času na samotce.

Podle MEC byla Ahmadi v listopadu 2020 odsouzena k 11 letům vězení za svůj údajný podíl na vedení domácí církve, zatímco Zhaveh byl odsouzen na dva roky za příslušnost k domácí církvi. Tresty také zahrnovaly dvouletý zákaz členství v jakékoli sociální nebo politické skupině, dvouletý zákaz vycestovat do zahraničí a šest měsíců veřejně prospěšných prací.

Jak uvedla MEC, vina obou manželů byla potvrzena v odvolacím řízení v prosinci 2020, avšak Ahmadiin trest byl snížen na osm let vězení. Pár očekával, že svůj trest odnětí svobody nastoupí 15. června 2021, ale po příjezdu do věznice Evin uprostřed pandemie COVID-19 jim bylo řečeno, že se mohou vrátit domů na dobu neurčitou.

„13. srpna Homayoun a Sara se na předvolání dostavili do věznice s očekáváním, že jim bude vrácen zabavený majetek," uvedla ve zprávě MEC. Místo toho však byli oba zadrženi. Z tohoto důvodu prosí zainteresovaní křesťané o modlitby, aby došlo k přezkoumání tvrdých rozsudků v jejich případu, zvláště s ohledem na špatný zdravotní stav Homayouna, a oba manželé byli zproštěni viny.

 

Vlna zatýkání

 

Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF), přinesla zprávu, že kvůli své víře si ve věznici Evin odpykává trest také představitel domácí církve Joseph Shahbazian, který byl 7. června odsouzen 26. pobočkou teheránského revolučního soudu na 10 let za „založení a vedení organizace, jež má za cíl narušit národní bezpečnost.“

Podle USCIRF byl pastor Shahbazian původně zatčen 30. června 2020 po raziích na domácí církve v několika městech. O několik týdnů později, 22. srpna, byl propuštěn na kauci. Odvolací soud v Teheránu zamítl jeho odvolání v srpnu tohoto roku a 30. srpna musel nastoupit trest do věznice Evin.

Shahbazianovi jako íránskému Arménovi sice bylo povoleno členství v rámci starobylé arménské křesťanské komunity, ale podle organizace Barnabas Fund se stal terčem represe jako pastor církve, kterou navštěvovali rovněž íránští konvertité z islámu.

V šíitské pevnosti Mašad na severovýchodě Íránu je ve věznici Vakilabád držen muž trpící rakovinou, jehož jediným proviněním je konverze ke křesťanství. Podle údajů advokátní skupiny Article 18 byl padesátiletý Gholamreza Keyvanmanesh zatčen společně s dalšími třemi křesťany v městě Neyshabur. Tito věřící nyní čelí obvinění z „jednání proti národní bezpečnosti svými útoky na státní zřízení“ a „urážení posvátna“ (rouhání).

 

„Zbývající tři věřící – dvě ženy a další muž (všichni ve věku mezi 40 a 50 lety), jejichž jména nelze uvést – jsou drženi ve věznici v Neyshabur,“ uvádí agentura Article 18.

Ve zprávě se dále uvádí, že příslušníci Sboru islámských revolučních gard zastrašovali také asi osm dalších křesťanů, kteří se účastnili setkání, kde byli tito čtyři věřící zatčeni, a rovněž jim sdělili, že i oni budou brzy předvoláni k dalšímu výslechu. Tito křesťané byli současně nuceni podepsat závazky, že se nebudou scházet s jinými věřícími. Mezi předměty zabavenými členům církve byly rovněž Bible a mobilní telefony.

Podle agentury Article 18 křesťanství patří mezi oficiální menšinová vyznání v Íránu, ale konvertité ke křesťanství nejsou uznáváni a jsou očerňováni jako „nepřátelské skupiny ‚sionistického‘ kultu.“ Konvertitům je dále zakázáno navštěvovat kostely arménských a asyrských křesťanů, kteří ve svých sborech smějí vyučovat pouze ve svém etnickém jazyce a neusilovat o získání nových členů. Konvertité se proto scházejí v soukromých domech. Tato ilegální shromáždění jsou ale často cílem policejních razií a zadržení křesťané jsou obviňováni z příslušnosti k „ilegálním“ skupinám, jejichž aktivity „ohrožují bezpečnost“, třebaže se tato setkání v podstatě vůbec neliší od církevních shromáždění kdekoli jinde na světě. Na základě takto vykonstruovaných obvinění byly v posledních letech desítky íránských křesťanů odsouzeny k trestu odnětí svobody až na patnáct let.

Lidsko-právní organizace volají po modlitbách, aby íránské úřady přestaly s pronásledováním svých občanů jen za pokojné vyjádření své víry.

Írán se v minulém roce umístil na devátém místě na seznamu zemí, kde je nejtěžší být křesťanem, který každoročně uveřejňuje organizace Open Doors.

― Morning Star News, 16. října 2022