Křesťanské dívky v zajetí

Nigérie

V severozápadní Nigérii je pět křesťanských dívek mezi jedenácti středoškoláky, jež jsou nadále v zajetí islámských militantů, kteří je unesli v červnu 2021.

Teroristé z Islámského státu v provincii Západní Afrika (ISWAP) unesli 17. června 2021 sedmdesát studentek z Federal Government Girls College, Birnin Yauri, ve státě Kebbi. Po jednání s nigerijskou vládou bylo 59 studentek propuštěno. Šlo především o dívky muslimského vyznání; důvody pro držení zbylých jedenácti studentek nejsou známy.

„Tyto dívky byly se svými vězniteli rok a čtyři měsíce – byly zneužívány, mučeny a znásilňovány,“ uvedla v prohlášení bojovnice za lidská práva Hauwa Mustapha Babura. „Co udělaly, že si zasloužily tento traumatický zážitek?“

Jména pěti unesených křesťanských dívek jsou Elizabeth Ogechi Nwafor, Esther Sunday, Rebecca James, Neempere Daniel a Bilha Musa.

Danjuma Harunaová, prezidentka Asociace rodičů/učitelů Nigérie, vyzvala nigerijskou vládu, aby zajistila propuštění unesených středoškolaček.

"Nigerijská vláda by měla urychleně zkusit vše, co je v jejích silách, aby zachránila naše unesené děti z rukou teroristů," uvedla Harunaová v prohlášení.

Yahaya Sarki, mluvčí státu Kebbi, prohlásil, že pokračuje úsilí zajistit propuštění zbývajících studentek.

Morning Star News, 25. října 2022