Křesťanský mechanik odsouzen k smrti

Pákistán

Pákistánský křesťan, povoláním mechanik, byl odsouzen k smrti za rouhání poté, co údajně prohlásil, že Ježíš Kristus je „pravý prorok“. K tomuto incidentu došlo v roce 2017 a Ashfaq Masih je od té doby ve vězení. Po stále odkládaném či rušeném soudním stání byl nakonec 4. července shledán vinným a odsouzen k trestu smrti oběšením.

6. června 2017 vstoupil do Masihova obchodu jistý Muhammad Irfan, aby si nechal opravit svůj bicykl. Když byla oprava skončena, odmítl tento člověk zaplatit požadovanou částku s odůvodněním, že je stoupencem jistého muslimského askety, a proto by mu neměla být oprava účtována. Ashfaq mu namítl, že on je následovník Ježíše Krista, a v nějakého muslimského sketu nevěří. Z tohoto důvodu tedy od svého zákazníka požadoval, aby předložený účet vyrovnal.

Ashfaq je však přesvědčen, že celý incident byl zinscenován Muhammadem Naveedem, jeho muslimským konkurentem, jež je rovněž mechanikem a opravářem bicyklů, a který se chtěl takto zbavit obchodního rivala. Obvinění proti Ashfaqovi byla založena na prohlášení jeho protivníka a také majitele objektu, kde měl Ashfaq svoji dílnu. Obviněný pak popírá, že by se kdy vyjádřil o proroku Mohammedovi jakýmkoli hanlivým způsobem.

Ashfaq je ženatý a s manželkou mají jednu dceru. Jeho bratr Mehmood pak v souvislosti s verdiktem hovoří, že pro Ashfaqovu rodinu to znamená „konec světa“. Nasir Saeed, ředitel CLAAS-UK, organizace, která se zaměřuje na podobné případy, jako je tento, popisuje průběh a výsledek soudní přelíčení jako smutný, nicméně očekávatelný. K tomu pak dodává: „Soudci zde si jsou vědomi, že se tyto případy vytvářejí především z osobní zášti, což se týká zejména křesťanů...  A kvůli nátlaku ze strany islamistických skupin jsou nižší soudy vždy váhavé vynést osvobozující verdikt, neboť tím by sami soudci vydávali všanc svoji kůži. Naopak potvrdit rozsudkem žalobu je populistické, navíc soudci vědí, že jejich rozsudek mohou změnit ještě vyšší instance, na které je takto de facto přeneseno břemeno nepopulárního rozhodnutí.“

The Voice of the Martyrs, Kanada, 14. července 2022