Křesťanský představitel obviněn z terorismu

Myanmar

 

Dne 5. prosince byl na mezinárodním letišti v Mandalaj protiprávně zatčen dr. Hkalam Samson, významný křesťanský představitel kongregace Kachin Baptist Convention. Dr. Samson se právě chystal nastoupit na let do Bangkoku, kde se měl podrobit lékařskému zákroku. V následujících týdnech odpíraly úřady návštěvy jeho rodinným příslušníkům, kteří tak nemohli tomuto pětašedesátiletému křesťanovi donášet žádné jídlo ani léky, což jen vyvolávalo další obavy o jeho zhoršující se zdravotní stav.

Vzhledem k tomu, že Dr. Samson byl tamním vojenským režimem obviněn podle protiteroristického zákona, slyšení týkající se jeho případu probíhala tajně a u zvláštního soudu umístěného ve věznici Myitkyina. Proti němu vznesená obvinění se opírala o jeho kontakty s bývalými vůdci země. Především pak šlo o modlitební setkání, které se uskutečnilo v lednu 2022. Na něm se dr. Samson setkal s některými členy vlády národní jednoty (NUG) – skupinou zvolených zákonodárců a členů parlamentu, kteří byli zbaveni svých funkcí, když v roce 2021 barmská armáda svrhla legitimní vládu. Vládnoucí junta od té doby označuje NUG za teroristickou organizaci.

Lidsko-právní organizace Human Rights Watch komentuje zatčení Dr. Samsona – kromě ostatních důvodů – také jako „tvrdý pokus zmrazit veškerý disent mezi předáky etnických menšin.“

The Voice of the Martyrs, Kanada, 23. března 2023