Křesťanští konvertité vypuzeni ze svých domovů

Laos

 

  Více jak desítka křesťanských rodin z vesnice Mai ležící na severovýchodě Laosu byla buddhistickými sousedy vyhnána ze svých domovů. Tento nedávný incident je poslední v sérii podobných útoků proti laoským křesťanům, a to i přes skutečnost, že v zemi platí zákony garantující svobodu náboženského vyznání.

V současné době tak nemá patnáct rodin, včetně vesnického pastora, místo k bydlení. Údajně se vládní úřady snaží vyjednávat s vesnickými předáky a nabádat je, aby s těmito křesťanskými rodinami našli smír, zatím však zřejmě neúspěšně. Samotné rodiny přitom celou situaci nechtějí komentovat, neboť se bojí odvety. Vládní úřady zase odmítají poskytovat médiím informace kvůli „citlivosti celého případu“ a omezují se na konstatování, že „se na záležitosti tiše pracuje“.

Většina Laosanů se považuje za buddhisty, ačkoli mnozí z nich praktikují synkretickou formu buddhismu a kmenového animismu. Třebaže je křesťanství v zemi povoleno, tamní propaganda jej označuje za nástroj amerického imperialismu k podkopání komunistického režimu a laoské kultury. 

― The Voice of the Martyrs, Kanada, 16. února 2023