Mladý pastor usmrcen muslimskými extremisty

Uganda

 

26. května zemřel v Ugandě mladý pastor, který byl o šest dní předtím při útoku islámských extrémistů zasažen sekerou do hlavy. Podle vyjádření biskupa Sserugga Assapha z kongregace Miracle Center Church v městě Bukomero, utržil Emmanuel Mugabi hlubokou ránu do hlavy a nohy a záhy ztratil vědomí. Bukomero se nachází asi sto kilometrů severozápadně od hlavního města Kampaly. 

Mugabi po týdnu léčby podlehl komplikacím v důsledku krevní sraženiny. Bylo mu 32 let. Když tamní církev zorganizovala minulý měsíc evangelizační akci, při které členové sboru rozdávali v převážně muslimské oblasti Bible, svolal místní šejk Musa Lwanga shromáždění muslimů, kteří vyzbrojeni mačetami a sekyrami zaútočili na církev a provolávali přitom známý slogan Allah akbar. Následně dav muslimů začal demolovat budovu sboru a s pomocí benzinu pak útočníci založili požár, který zkázu dokonal.

Když na místo dorazila policie, muslimští extrémisté utekli. Strážníci ale zaslechli hlasitý nářek a křik vycházející ze skladových prostor. Tam pak policisté nalezli muže ležícího v tratolišti krve. „Když mě policisté přivolali, potvrdil jsem jim, že jde o našeho mladého pastora,“ prohlašuje biskup Assaph.

Ještě před smrtí stačil Mugabi identifikovat hlavní osobu, která mu zasadila smrtelnou ránu, jako jistého Musa Serunjoji. Jeden ze starších církve žijící poblíž budovy sboru pak hovoří o dvou lidech, kteří prchali z místa činu; jeden z nich byl Serunjoji a druhý jakýsi Ahmad Tulyagumanawe.

Mugabi také ještě uvedl, že další útočníci, které již identifikovat nedokázal, ho povalili na zem a bili ho do nohou, hrudníku a zad. Mugabiho tělo bylo pohřbeno v neděli, 29. května, ve vesnici Kakunyu ležící blízko Bukomero.

Mluvčí místní policie Lydia Ashabová, uvedla, že policie proti útočníkům zahájila trestní řízení a vyjádřila i přesvědčení, že pachatelé budou v brzké době dopadeni a obviněni.

Biskup Assaph pak uvádí, že členové sboru odcházeli od vyhořelé budovy v slzách, avšak s touhou shánět prostředky k její rekonstrukci.

„Obrovská finanční částka, kterou jsme vynaložili na vybudování kostela i na jeho vybavení, je pro nás velikou ztrátou,“ prohlašuje Assaph. „Prosíme nyní všechny své příznivce o poskytnutí milostivé podpory pro obnovu budovy našeho sboru, aby věřící měli opět své místo k modlitbám a shromážděním.“

 

 

Útok po pohřbu

Assaph i jeho zastupující pastor byli zraněni, když se vraceli z Mugabiho pohřbu, a zaútočili na ně muslimští extrémisté. Assapha, jeho syna i pomocného pastora zastavil kolem osmé hodiny večer jakýsi muž poblíž mostu přes řeku Kiyanja.

„Nejdříve jsme se domnívali, že potřebuje od nás pomoc,“ uvádí Assaph. „Jakmile jsme však zastavili, uviděli jsme, jak zpoza keřů u cesty vystupují další muži, kteří hned začali vykřikovat moje jméno, „«biskup Sserugga! Biskup Sserugga! Zabijte ho, zabijte ho!» Byli ozbrojeni dlouhými holemi a železnými tyčemi a takto se na nás obořili.“ Synovi biskupa se podařilo vytrhnout jednomu útočníkovi dřevěnou tyč, kterou se pak snažil odrážet rány. Assaph poznal mezi muži nejméně tři pachatele, kteří se podíleli na zkáze budovy jejich sboru.

Naštěstí se záhy objevila světla automobilu jednoho ze starších církve, který ihned zastavil. Jakmile ho útočníci uviděli, snažili se rychle zmizet. Jeden z mužů přitom skočil do řeky. Později vyšlo najevo, že se v řece utopil. I on pomáhal při zničení kostela.

Biskup Assaph a jeho syn pak vyhledali ošetření v blízké nemocnici, kam je odvezl starší sboru, který je svým příjezdem zachránil. Měli četná zranění na hlavě i na dalších částech těla a museli zůstat hospitalizováni.

Tělo utopeného muže vyzvedli policisté 30. května. Po ostatních útočnících se nadále pátrá.

Bukomero je převážně muslimskou obcí se čtyřmi velkými mešitami. „Zdejší muslimové jsou velmi rozzlobeni, že se v jejich komunitě šíří křesťanství,“ uvádí Assaph. Tyto nedávné útoky byly jen těmi nejnovějšími incidenty z mnoha dalších případů pronásledování křesťanů v Ugandě.

Ústava Ugandy i další zákony země zajišťují svým obyvatelům náboženskou svobodu, včetně práva na šíření své víry i náboženské konverze k jinému vyznání. Muslimové tvoří ve zdejší populaci jen asi dvanáct procent a obývají hlavně východní oblasti země.

Morning Star News, 3. června 2022

Mladý pastor usmrcen muslimskými extremisty

Budova kongregace Miracle Center Church v Bukomero, ve střední Ugandě, byla zničena 20. května tohoto roku.