Obsazení a poškození církevní budovy

Myanmar

Jak boje mezi silami odporu a vládními vojáky v Myanmaru nabývají na síle, útočí stále častěji v zemi vládnoucí vojenská junta na kostely a církevní objekty. Uprostřed září obsadily vládní jednotky katolický kostel Panny Marie v městě Mobye (Šanský stát).  Po několik dnů vojáci využívali tento objekt jako kuchyni, následkem čehož jej poškodili. V rámci ofenzívy se navíc tamní komunita stala cílem náletů a ostřelování. Při těchto bojích byla zničena nebo poškozena asi stovka domů a kolem pěti tisíc lidí muselo oblast opustit.

I když armáda odešla, farníci se do svého kostela nemohli vrátit, protože okolní území bylo zaminované. Jeden z členů tamního sboru vyjádřil nad situací svůj stesk slovy: „Je hrozné se na to dívat, je to, jako kdyby někdo trhal naše srdce.“

Třebaže křesťané tvoří v Myanmaru asi šest procent populace, v některých provinčních státech jde o většinové vyznání. Nedávné zprávy odhalily, že vojenští vládci, kteří jsou především buddhisté, se záměrně snaží poškozovat náboženské menšiny, ať již křesťany, nebo převážně muslimskou populaci Rohingů.

― The Voice of the Martyrs, Kanada, 6. října 2022