Pastor John Cao propuštěn na svobodu

Čína

       Pastor John Cao pochází sice z provincie Chu-nan, má ale trvalé bydliště ve Spojených státech a jeho manželka je navíc americkou občankou. Před svým zatčením sloužil jako misionář v myanmarském státě Wa (autonomní samosprávné území), kde stavěl školy a staral se v této oblasti o chudé lidi. V rámci své duchovní činnosti překračoval pastor John často hranici mezi Čínou a Myanmarem. Takto jeho služba pokračovala tři roky, aniž by se přitom setkal ze strany úřadů s nějakými problémy.

       V březnu 2017 byl ale pastor John se svým kolegou zatčen a oba byli obviněni z ilegálního přechodu hranice. Zatímco jeho spolupracovník Jing Ruxia dostal jednoletý trest, pastor John Cao byl odsouzen k sedmi letům vězení.

       Po několika neúspěšných odvoláních si pastor John musel odsedět trest v plné výši, než byl konečně 4. března tohoto roku propuštěn. Po celou dobu věznění udržoval velmi intenzivní obecenství s Pánem. Svědčí o tom jeho básně, které ve vězení pravidelně psal. Jedno čínské exilové nakladatelství nyní vydalo sbírku jeho vězeňských básní.

       Po propuštění byl pastor John eskortován z provincie Jün-nan do Čchang-ša, hlavního města provincie Chu-nan. Pastor John doufá, že se brzy shledá se svou rodinou ve Spojených státech. K tomu však bude muset ještě získat cestovní doklady, což ale mohou čínští úředníci úmyslně protahovat. Místní policie v Čchang-ša prozradila, že mají v plánu na něho dohlížet a po dobu pěti let ho „vzdělávat“.

       Po svém propuštění pastor John prohlásil: „Byl jsem od vás všech po sedm let odloučen, ale těchto sedm let bylo plných radosti, bylo naplněno Boží milostí a zvláštní, každodenní Boží přítomností.“

– The Voice of the Martyrs, Kanada, 14. března 2024

Pastor John Cao propuštěn na svobodu

Pastor John Cao po propuštění