Pastor smrtelně postřelen, vypálení kostela

Francie - Francouzská Guyana

Francouzská  Guyana je zámořský departement Francie, který se nachází v severním cípu Jižní Ameriky. V noci na 3. května byl zastřelen v městě Saint-Laurent du Maroni pastor kongregace Gado Lobi a nejméně dalších sedm lidí utrpělo zranění. O několik hodin později byl kostel tohoto sboru vypálen do základů.

Pastor A. Kalloe, člen guyanské odnože Národní rady evangelikálů Francie (CNEF), se pouhý den před osudným útokem setkal s delegací této rady, která za ním přicestovala z Francie. Přítomní církevní představitelé pak spolu hovořili o implementaci nedávné francouzské legislativy, která je některými považována za porušení náboženské svobody, a to tím způsobem, že zakazuje státním zaměstnancům nosit na sobě náboženské symboly.

Motivy útoku i to, zda souvisel se zmíněným setkáním CNEF, zůstávají dosud neznámé. Pastor Kalloe se aktivně podílel na životě svého sboru, celé církevní komunity i místního politického dění. Tamní komentátoři hovoří o tom, že zavražděný pastor byl „mužem víry“ a vyjadřují soustrast jeho rodině. Volají také po co nejrychlejším objasnění celého případu.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 16. června 2022