Počet obětí se blíží 200, útoky pokračují

Nigérie

       Počet obětí vánočního masakru v Nigérii nyní vzrostl na téměř 200. A další těla jsou stále objevována, tvrdí partneři organizace Hlasu mučedníků (HM) - Release International (RI), která podporuje pronásledované křesťany po celém světě.

       Zatímco pokračují snahy o identifikaci těl, organizace Release International byla informována o dalším útoku milicí Fulbů na stejnou oblast 28. prosince a obdržela informace o plánech dalších útoků ve státě Plateau ve střední Nigérii.

 

Vánoční Teror

       „Tyto poslední útoky byly načasovány tak, aby křesťanům přinesly o Vánocích teror,“ říká Paul Robinson, generální ředitel organizace Release International (RI), která podporuje pronásledované křesťany po celém světě. Rozsáhlý vánoční útok na více než 80 komunit začal 23. prosince a pokračoval i přes Vánoce. A v pozdních hodinách 28. prosince ozbrojenci z kmene Fulbů znovu zaútočili na komunitu Budel v Bokkosu.

       Při této příležitosti partneři RI naštěstí hlásí, že zásahem bezpečnostních služeb nedošlo ke ztrátě života. Oblast zůstává ve stavu nejvyšší pohotovosti, stejně jako Pushit v oblasti místní správy Mangu ve státě Plateau. Podle zpráv z tisku vyhnaly vánoční útoky asi 20 000 Nigerijců z jejich domovů.

 

Zmasakrováni

       „Mnoho lidí bylo zmasakrováno, chladnokrevně zabito jako zvířata,“ řekl pro Agence France Presse (AFP) Timothy Nuwan, viceprezident denominace Church of Christ in Nations (COCIN).

       „Museli jsme utíkat jako o život,“ řekla Lucy Joshua agentuře AFP. ‚Ani jsme nevěděli, kam utíkáme.‘ Při útoku přišla o sedm členů své rodiny.

       Partneři organizace Hlasu mučedníků - Release International - tvrdí, že tento poslední útok je nejhorším masakrem v Nigérii od roku 2018, kdy milice Fulbů zabily 235 lidí při koordinovaných útocích v přibližně stejné oblasti. RI ve své nově zveřejněné zprávě Trendy perzekuce pro rok 2024 zdůraznila Nigérii jako zemi, kde se násilí proti křesťanům bude zvyšovat.

 

Útoky cílené na křesťany

       Podle organizace Aid to the Church in Need (ACN) se sídlem v USA byly tyto poslední nevyprovokované útoky také ‚dobře koordinované a promyšlené, konkrétně zaměřené na křesťanské komunity‘.

       Útočníci, opět identifikovaní jako milice Fulbů, zabili vesničany a zapálili jejich kostely, sklady kukuřice a kliniky. Podle ACN zůstali muslimští vesničané a jejich majetek nedotčeni.

       Ve vzoru, který se stal až příliš známým převážně křesťanským komunitám v této oblasti, bylo do oblasti Pushitu zasláno písemné varování před chystaným útokem. Podle Christian Association of Nigeria - Asociace křesťanů Nigérie (CAN) dopis varoval křesťany, že ‚nebudou slavit Vánoce‘.       

       Partneři HM - Release International - říkají: ‚Stejným způsobem byly před útokem, který připravil o život nevinné a neozbrojené lidi, posílány zprávy do oblasti Bokkos.

 

Selhání bezpečnostních složek

       Stejně jako v předchozím masakru v roce 2018 byly informace o probíhajících útocích sdíleny s bezpečnostními službami, které na to nezareagovaly. To se však změnilo 28. prosince tohoto roku, kdy armáda po varování útok odvrátila. Existují ale věrohodné zprávy o plánech na další útoky a oblast zůstává ve stavu nejvyšší pohotovosti.

       Nigerijští partneři organizace Hlasu mučedníků - Release International - vyzývají úřady, aby v nadcházejících dnech zintenzívnily své úsilí na ochranu oblasti Pushitu a dalších zranitelných komunit na severu a ve Středním Pásu. Varují: ‚Podle dostupných informací se ukazuje, že útočníci jsou odhodláni pokračovat ve své zkáze.‘

       Partneři RI rozesílají varování místním komunitám prostřednictvím textových zpráv. Obětem útoků také poskytují životně důležitou pomoc v podobě traumatologického poradenství.

       Základem toho, co se děje, jsou dva hlavní faktory. Pastevci dobytka z kmene Fulbů ztrácejí pastviny kvůli dezertifikaci a útočí na ostatní, aby se zmocnili jejich půdy. Nechybí ani náboženský prvek. Útoky islamistů s cílem očistit sever od křesťanské menšiny mají dlouhou historii, která sahá až do džihádu Fulbů v 18. a 19. století.

 

Historie se opakuje

„Vidíme, jak se historie v moderní Nigérii opakuje,“ říká generální ředitel RI Paul Robinson.

       „Mnoho pozorovatelů nyní považuje radikalizované milice Fulbů za větší hrozbu než teroristické skupiny Boko Haram a Islámský stát v Západní Africe. Obě organizace přísahaly, že promění Nigérii v islámský národ. A milice Fulbů slouží při etnickém čištění Severní Nigérie a tzv Středního Pásu od křesťanů stejné agendě.

       Podle nigerijské nevládní organizace Intersociety bylo od roku 2009 džihádisty zabito 52 000 nigerijských křesťanů a zničeno 18 000 kostelů.

„Release International vyzývá k modlitbě za tyto křesťanské komunity a naléhavě vyzývá vládu Nigérie a její bezpečnostní síly, aby přijaly naléhavá opatření k ochraně těchto komunit před útoky. Neefektivnost nigerijských bezpečnostních sil při ochraně křesťanské menšiny v zemi je zaznamenána po celém světě.