Poranění křesťanů během řádění armádních sil

Súdán

 

Pět křesťanů bylo zraněno, když 14. května neidentifikovaní střelci vešli v ranních hodinách do kostela koptské pravoslavné církve v súdánském městě Omdurmán. Při tomto útoku byli zraněni rev. Arsanius Zaria, jeho syn, dále církevní kantor, hlídač a jeden farník. Všech pět křesťanů muselo vyhledat lékařské ošetření v nemocnici, ze které byli již mezitím propuštěni.

Při útoku vtrhli podle svědků útočníci do kostela a přítomné začali častovat takovými nadávkami jako „nevěřící“ nebo „synové psů“ a přikazovali křesťanům, že musí ihned přijmout islám. Ještě, než začali rabovat a demolovat budovu, požadovali od přítomných křesťanů peníze. Třebaže měli útočníci na hlavě šátky, aby zakryli svoji identitu, byli někteří z nich podle svědků oblečeni v uniformách Rapid Support Forces (RSF), paramilitantní skupiny, která v současnosti bojuje proti Súdánským ozbrojeným silám (SAF). Tyto dvě frakce od 15. dubna zápolí o vojenskou kontrolu nad celou zemí. Obě strany však účast na zmiňovaném incidentu popírají.

Vzhledem k vystupňovanému násilí opustila většina cizinců zemi a zhruba 1,4 milionů Súdánců uprchla z domovů na bezpečnější místo. Od počátku občanské války přišlo o život minimálně 730 osob a pět tisíc dalších utrpělo zranění. Kromě toho došlo při vojenských střetech k ničení církevních budov, a křesťané jsou ohledně budoucnosti ponecháni v nejistotě, neboť uprostřed pokračující destrukce je jejich běžný život stále více destruován. Zatímco zahraniční vlády evakuovaly ze země své občany, obránci lidských práv apelují na mezinárodní komunitu, že bez trvalého tlaku z vnějšku se může situace v zemi dále rapidně zhoršovat.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 1. června 2023

 

Poranění křesťanů během řádění armádních sil

Jeden z kostelů koptské církve v Súdánu (zdroj wikipedia)