Problémy s pohřbem křesťanského pastora

Eritrea

Pastor Tesfay Seyoum byl zakladatelem eritrejské křesťanské kongregace Meserete Kristos. Kvůli své křesťanské víře a zapojení do neregistrované náboženské skupiny strávil pastor Tesfay deset let ve vězení.

Během věznění se u něho rozvinulo vážné nádorové onemocnění mozku. Členové církve spolu s jeho rodinou usilovali o to, aby se mu dostalo náležité lékařské péče. Jejich žádosti však byly opakovaně zamítány. Nakonec byl pastor Seyoum poslán na ošetření do nemocnice v Asmaře, kde o pět dní později, 9. dubna, zemřel.

Kulturní normy v Eritreji stanovují, že se pohřby mají konat co nejdříve a v domovské oblasti zesnulé osoby. Navzdory těmto zvyklostem zakázaly úřady truchlícím členům rodiny pastora Tesfaye, aby svého milovaného pohřbili na některém z místních hřbitovů v jeho rodném městě.

Tělo zesnulého křesťanského představitele bylo sice nejprve převezeno do jeho domova, následně však muselo být vráceno do nemocniční márnice, kde pak zůstalo až do vyřešení situace. Nakonec byly tělesné ostatky pastora Tesfaye uloženy k odpočinku na hřbitově St. Teklehaymanot na severním předměstí Asmary 22. dubna, tedy až třináct dní po jeho smrti. Pastor Tesfay, kterému bylo 60 let, po sobě zanechal truchlící manželku a jejich jediné dítě.

 ― The Voice of the Martyrs, Kanada, 27. dubna 2023